Eesti rikkalikust teatrisuvest valisime soovitustena kaks lavastust: Endla teatri „Julia, Julia“ ning teatri Nuutrum „Süütu“.
Julia, Julia / Endla teater 13.6. – 18.7.2025
90ndad. Kitsikus. Hingekitsikus. Ruumikitsikus. Rahakitsikus. Midagi on, aga samas on see kohe otsas. Maailm avardub. Vabaneb. Aga ainult mingil määral. Sest jah, kitsikus.
Aga 14-aastane Porvoo-Julia ei hooli kitsikustest, tema unistused ei erine Verona-Julia omadest. Jah, neid kaht lahutavad sajandid, aga kui Shakespeare on meile midagi eriti ihaldusväärseks teinud, siis on see tuld täis armastuslugu, mille traagiline lõpp ülendab meid kõiki. Nii ootabki Porvoo-Julia, et keegi sosistaks talle kõrva: “ [—] sa teed kirkaks öö…”. Ootab, et üks Porvoo-Romeo viiks ta ära vanematekodu kitsikusest ja kui neil olekski muresid, siis oleks needki värsis (ja seetõttu ikka kuidagi helged), nad armastaks palavalt, ühel päeval sünniks lapsed, Julial oleks rinnad nagu Pamela Andersonil (kas või imetamise ajaks), neil oleks oma maja, mõnikord peaks laenama, aga muidu saaks ehk reisilegi minna, soojale maale, äkki Itaaliasse, vaataks korra Veronasse, kümne aasta jooksul korra ju võiks. Puhata. Inimene võib ju unistada.
20 aasta pärast ongi Julial see kõik. Romeo. Või noh, Raimo. Lapsed. 6 ja 8. Väike punane maja. Liivakast. Aed. Aga ühel ööl võtab Julia jahipüssi ja tapab oma mehe ära. Ja siis oma lapsed. Ja siis poeb ta oma Raimo kaissu ja tapab ka enda. Miks?
Soome näitekirjaniku ja lavastaja Jari Juutineni näidend “Julia, Julia!” seob kokku 2004. aastal Porvoos juhtunu ja Shakespeare’i õnnetu armastusloo Romeost ja Juliast. Materjali tõukepunktiks on lama-aastate* lõpul Soome ühiskonda vapustanud tragöödia: neljaliikmelise pere surm Soome väikelinnas. Näidendit on lisaks kodumaale varem lavastatud ka Prantsusmaal ja Gruusias.
Lavastaja Laura Jaanhold, autor Jari Juutinen, kunstnik Illimar Vihmar, videokujundaja Mikk-Mait Kivi, valguskujundaja Sander Põllu, muusikaline kujundaja Feliks Kütt, tõlkija ja dramaturg Anne-Ly Sova. Mängivad Carita Vaikjärv, Astra Irene Susi , Nils Mattias Steinberg, Fatme Helge Leevald, Kadri Rämmeld, Meelis Rämmeld, Tambet Seling
Suvelavastus „’Süütu’“ 7.6.2025 – 22.6.2025
Tõestisündinud lugu läheduse võimalikkusest.
1940ndate lõpp. Ingerisoome tüdruk, kes on sattunud elama Virumaa tööstuslinna, näeb unes, et on õun ja hoiab kogu jõuga õunapuuoksast kinni. Kui ta ärkab, on Nõukogude võim hakanud ingerisoomlasi rahvavaenlastena Eestist välja saatma. Ainus võimalus on abielluda kiiresti mõne kohalikuga. Võib-olla on inimlik üksteise hoidmine sel hetkel olulisem kui armastus.
„Süütu” aluseks on Madis Kõivu ja Sulev Keeduse filmistsenaarium, keskmine osa triloogiast „Mehetapja. Süütu. Vari” (2017). Lavastuses põimuvad ajalugu ja faktid unenägude ja lauludega. Ingerisoome ja eesti lauludest tõukuva muusikalise kujunduse loob ansambel Lonitseera eestvedaja Kaisa Kuslapuu.
Lavastuse tarbeks tuuakse raudteehoonesse ligi neli tonni põlevkivi. Lavastuse väljatoomist on toetanud Eesti Rahvuskultuuri Fond, Kristi ja Siim Kallase fond. Lavastus on kahes vaatuses kestusega 2 tundi ja 35 minutit. Lavastuses suitsetatakse ja võib esineda häirivaid hetki. Soovituslik alates 16+.
Autorid Madis Kõiv ja Sulev Keedus, dramatiseerija ja lavastaja Priit Põldma, kunstnik Kristjan Suits, kostüümikunstnik Jana Wolke, muusikajuht Kaisa Kuslapuu, valguskujundaja Laura Maria Mäits (Ugala), etenduse juhid Inge Kaseleht ja Chris-Marlen Kuningas, heliinsener Raido Linkmann, valgus- ja helitehnik Margus Ruhno, tehnik Andrus Kivila, projektijuht Getter Marii Kalvik (Rakvere Teater). Mängivad Grete Jürgenson (Tartu Uus Teater), Lee Trei (Eesti Noorsooteater), Sander Roosimägi, Aarne Soro (Ugala), Robin Täpp, Kaisa Kuslapuu.