UNESCO rahvusvahelist kirjaoskuse päeva tähistatakse reedel, 8. septembril Lugemistunniga üle Eesti. Kavas on mh lugemiskett, ettelugemine pargipuudele, loetakse ette vanavanematele ja vanavanemad loevad ise ette ning ühislugemisi toimub üle kogu Eesti. Soome instituut Tallinnas ootab ühislugejaid kl 11-12 Põhjala tehase REaD raamatupoes.
Lugemisaktsioon ReadHour ehk Lugemistund kutsub üles võtma 8. septembril kl 11–12 lugemiseks aeg maha – eesmärgiks on propageerida lugemist eelkõige laste ja noorte hulgas, aga osalema on oodatud igas vanuses lugejad. „Lugemine valgustab kõrgusi, kuhu raamatuid mittemõistvad inimesed kunagi ei küüni,“ ütles aktsiooniga liitunud kirjanik Mika Keränen.
Suuremad avalikud lugemiskohad on sel päeval Tartus ja Tallinnas. Tartu raekoja taga Pirogovi platsil saab lisaks oma raamatu lugemisele kuulata kirjanikke: lastele loeb lõigu oma raamatust ette Soome lastekirjanik Tuutikki Tolonen ja suurtele loeb oma luulet Heidi Iivari. Tallinnas toimub lugemistunni ajal avalik lugemisaktsioon Tallinna Keskraamatukogu peamajas (Estonia pst 8), kus esinevad kirjanik Mari Teede ja ajakirjanik Heleri All. Seejärel, kell 11.35 moodustatakse lugemiskett mööda Estonia pst Reaalkooli ja Tallinna Keskraamatukogu peamaja vahel.
Lisaks suurtele avalikele lugemispidudele on üle Eesti mitmed Lugemistunnile pühendatud üritused. Näiteks on Tartu Linnaraamatukogu peamajas ja harukogudes on sellel päeval võimalus osa saada aktsioonile pühendatud teematundidest, nagu „Ettelugemisrulett”, „Õed Nopolad ja nende looming” jpt. Kuuste kooli kõrval asuvas mõisapargis loevad õpilased katkendeid lemmikraamatust vanadele pargipuudele, mitmes lasteaias ja raamatukogus osalevad ühislugemises vanavanemad, loetakse üksteisele ja arutatakse loetut. Üle Eesti korraldatud Lugemistunnid on näha Soome Instituudi kodulehel, kuid Lugemistunni võib igaüks korraldada oma kodus, töökohal või koolis ka ilma instituudi lehel registreerimata. Lugemise propageerimiseks paluvad korraldajad postitada enda lugemisaktsioonist fotosid sotsiaalmeediasse teemaviidetega #Lugemistund ja #ReadHour.
„Lugemise tähtsust inimese kujunemisel on võimatu üle hinnata,“ ütles Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus. „Raamatu lugemine – olgu teabetekst või ilukirjandus, sügav või meelelahutuslik, algupärand või tõlge – kujundab meie keelt. Keel on aluseks mõtlemisele: lõpuks sellest sõltub, kes me inimestena oleme ja olla tahame. Kampaania tuletab lugemise tähtsust meelde, ning kui seeläbi mõni lugemist väärtustav laps või noor juurde tuleb, on eesmärk kuhjaga täidetud.“
Eelmisel aastal vastas lugemisüleskutsele 150 Eesti kooli ja raamatukogu. Sotsiaalmeedias haarasid Lugemistunni mõttest kinni mh Rahva Raamat, Eesti Noorsooteater, Eesti Vabariigi president Alar Karis jpt. Kõige suuremalt toimus Lugemistunnil avalik lugemine Tartus. Lugemistundi tähistati ka Soomes, Rootsis, Norras ja Suurbritannias. Kui mujal oldi kellaaja suhtes rangemad, siis Eestis said koolid ja raamatukogud vabaduse ise valida kellaaja ja tegutsemisviisi.
Soomes 2019. aastal alguse saanud Lugemistund toimub Eestis tänavu juba kolmandat korda ja seda korraldavad Soome Instituut, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Tallinna Keskraamatukogu.