Tartu koolide 2. klasside õpilased alustasid Soomes väljatöötatud lugemisdiplomi pilootprogrammiga eelmisel reedel, 7. septembril. Kooliaasta esimese kuu vältel jooksul on instituudi raamatukokku tulemas ligi kakskümmend Tartu koolide 2. klassi koos õpetajatega. Umbes tund aega kestvas töötoas esitletakse õpilastele ja õpetajatele lugemisprogrammi tausta ja põhimõtteid, jagatakse laiali lugemispassid ning meisterdatakse üheskoos järjehoidjad.
Lapsed saavad ligi 60 eesti keelde tõlgitud soome lasteraamatu seast valida 4 meelepärast teost, need läbi lugeda ning täita lugemispassis olevaid ülesandeid. Soovi korral saavad õpilased mõne lugemispassi nimekirjas oleva teose kohapealt kaasa laenutada. Õppeaasta lõpus ootab kõiki lugemispassi ülesandeid sooritanud õpilasi diplom.
“Lugemisdiplomil on olnud väga tähtis osa soomlaste lugema innustamisel,” ütles Soome Instituudi juhataja Anu Laitila. “15 aastat tagasi Netlibrise-nimelisest diplomist alguse saanud töö sai kordades laiema kõlapinna pärast seda, kui kohalikud raamatukogud hakkasid oma piirkonna lastele ja noortele lugemissoovitusi andma. Soomes mängib emakeele õpetamisel keskset rolli kirjandus.”
Üleriigiline lugemisdiplomi programm sai Soomes alguse 2000. aastate algul. Nüüdseks on seda mitu korda uuendatud, viimati aastal 2014, ning riikliku õppekavaga vastavusse viidud. Lisaks on koolid, raamatukogud ja laste kultuurikeskused sellest aastate jooksul erinevaid variante edasi arendanud. Põhieesmärgid on aga algusest peale samaks jäänud: innustada õpilasi raamatuid lugema ja elamusterohkeid lugemishetki kogema. See motiveerib last ise otsustama, erinevate teoste hulgast meelepärast valikut tegema ja endale lugemisega seotud eesmärke seadma.
Lähemalt räägib Kadri Kaljurand