Tänavuse Aino Kallase preemia pälvis Soome Instituudi administratiivjuht, keeleõpetaja ja tõlkija Viia Väli.
Aino Kallase preemia anti Viia Välile üle teisipäeval, 21. novembril 2023 Soome suursaatkonnas Tallinnas. Preemiaga tunnustab sihtasutus Viro-säätiö Viia Väli kauaaegset tegevust Soome-Eesti kultuurisilla ehitamisel.
Viia Väli on töötanud soome kultuuri tutvustavas Soome Instituudis pea 30 aastat ja 25 aastat Soomes eesti kultuuri tutvustava Tuglase Seltsi asjurina. Lisaks administratiivtööle osaleb ta enamuse instituudi sündmuste korraldamises, mh on ta instituudi poolt vastutanud soome-eesti ilukirjanduse tõlkijate seminaride ning soome kultuuri tutvustavate rändnäituste koordineerimise eest, osalenud rahvusvahelise soome keele tasemeeksami organiseerimisel ja läbiviimisel Tallinnas.
„Viia on lasknud teistel prožektorivalguses särada, luues turvalise ja toimiva tausta, ise tagasihoidlikult varju hoides,“ ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. „Samas on ta jaksanud olla nõuandjaks, õpetajaks ja teadmiste allikaks lugematule hulgale inimestele nii instituudis kui väljaspool. Meil on äärmiselt hea meel, et Viia kogemused, oskused ja järjepidev töö soome kultuuri vahendamisel on leidnud tunnustust – oleme uhked.“
Eesti keelt on Viia õpetanud soomlastele ligi 20 aastat, teiste seas on tema käe all keeleõpet saanud Soome diplomaadid ja ajakirjanikud. Soome keele õpetamine on lisandunud viimase viie aasta jooksul, tänavu sügisest õpetab ta soome keelt ka Kose Gümnaasiumis. Viia tõlkeid on ilmunud mh Sirbis, Tuglase Seltsi ELO lehes ja Õpetajate Lehes ning eesti keelde on tema vahendusel jõudnud paljud ettekanded ja näituste tekstid. Praegu ootab kaitsmist teine magistrikraad Tallinna Ülikoolis soome keele ja eesti keel teise keelena õpetaja erialal.
Aino Kallase preemiat annab välja Viro-säätiö ja selle väärtus on 3000 eurot. Varem on preemia pälvinud mh Margit Kuusk, Rain Kooli, Kulle Raig, Rein Veidemann, Maimu Berg, Sirje Olesk, Tallinna Lilleküla gümnaasium, Piret Saluri ja Järvi Lipasti.
Sihtasutus Viro-säätio loodi Suomalaisuuden Seura (Soomluse Selts) algatusel 1980. aastate lõpus arendama Eesti ja Soome kultuuri- ja teadussuhteid.