Kaks kultuuripealinna, Tartu ja Oulu, loovad Alvar Aalto projekteeritud ehitiste vahele ühepäevase sündmustesilla. Alvar Aalto projekteeritud Villa Tammekann Tartus on silla üks ots, teine ​​on Oulus Toppila tehase piirkonnas, kuhu Aalto projekteeris tööstushoone, praeguse Kulttuuritehas Aalto Siilo.

Silla mõlemas otsas asuvast Aalto majast saab 14. septembril sündmuste areen – kontserdid ja kogu programm voog-edastatakse teise kultuuripealinna. Niimoodi saavad tartlased ja oululased üheskoos pidutseda ilma, et oleks vaja reisida.

Kaasaegne visuaalkunst kohtub Alvar Aaltoga

Tartu peaesinejaks on elektroonilise muusika ja videokunsti artistid Gatesleeper ning VJ Tencu, kes annavad Alvar Aalto loomingule uue vaatenurga. Gatesleeper ehk Martin Rästa on graafiline disainer, interdisiplinaarne kunstnik ning muusik. Ta ühendab heli, visuaali ja erinevaid kunstiformaate. VJ Tencu ehk Andres Tenusaar on vabakutseline režissöör, animaator ja audiovisuaalkunstnik.

Uue vaatenurga Alvar Aaltole annab ka soome fotokunstnik Elina Brotherus, kelle värskete teostega Villa Tammekannust on võimalik tutvuda.

Oulu Aalto Silla kultuuristriimi üks peaesinejaid on Briti techno-bänd Ossia. Aalto Siilos astub üles ka tartlasest multimeediakunstnik Varjur, kelle videosild toob jälle pilti ka Tartus. Õhtu lõpuks vallutab tööstushoone rahvusvaheline akrobaatide seltskond.

Kuuetunnine kultuuriülekanne ühendab kaks kultuuripealinna ja erinevaid kunstivorme. Elektrooniline muusika kohtub aiapeo ja fotokunst akrobaatikaga. Kõike ühendavaks lüliks on Alvar Aalto arhitektuur, mille erinevaid äärmusi esinemispaigad esindavad.

Tartus saab publik võimaluse külastada Villa Tammekannu kolmel tasuta ekskursioonil. Arhitektuuriajaloolane Karin Hallas-Murula räägib Alvar Aalto tähendusest.  Samuti saab lõõgastuda aiapeol, veeta koos aega ja vaadata otseülekannet Oulu kultuuriprogrammist.

Kunst ühendab villa ja hakkehoidla

Kultuuripealinnu ühendavad Alvar Aalto hooned on mõlemad arhitektuurilised vaatamisväärsused, ent oma stiililt täiesti erinevad. Villa Tammekann on võluv vana aja villa, mille lasi oma perele koduks ehitada geograafiaprofessor August Tammekann. Ta imetles tollal rahvusvaheliselt tunnustatud modernismi meistrit arhitektuuris Alvar Aaltot.

Oulus aga projekteeris Aalto Toppila tselluloositehase. Nüüd on sellest järel vaid omapärase kujuga katedraali meenutav hakkehoidla, mille arhitektuurilist väärtust mõisteti varakult – selles on ühendatud funktsionaalne ilu ja tööstuses oluline funktsionaalsus. Toppila tehas on Aalto varamodernistlikust perioodist, hiljem projekteeris ta mh Sunila tööstuspiirkonna, Viiburi raamatukogu ja Paimio sanatooriumi.

Hübriidüritusega on seotud ka Soome Instituut Hispaanias, sest Oulu Aalto Siilo uus omanik on hispaania sihtasutus Factum Foundation. Sihtasutus on ülemaailmne kultuuripärandi säilitamise asjatundja, kes soovib tagada tulevastele põlvkondadele võimaluse osa saada ajaloolisest pärandist, seda uurida ja kogeda. Aalto Siilo ongi osa väärtuslikust tööstuspärandist.

Aalto Sild on osa Tartu 2024 programmist ning see kuulub Soome Instituudi kunsti jätkusuutliku rahvusvahelistumise projekti pARTir, mida rahastab EL Next GenerationEU programm.

Programm Villa Tammekannus

15.00    Algab otseülekanne
              Tartu tervitab Oulut

15.15    Giidiga ekskursioon Villa Tammekannus (maks 30 min, eesti keeles), giidiks Lea Asso

16.00    Alvar Aalto – mida peaksime temast teadma? Arhitektuuriajaloolane Karin Hallas-Murula (eesti keeles)

17.00    Giidiga ekskursioon Villa Tammekannus (maks 30 min, eesti keeles), giidiks Lea Asso

              Otseülekandes: Varjur (EE)

18.00    Gatesleeper ja VJ Tencu (LIVE)

19.00    Giidiga ekskursioon Villa Tammekannus (maks 30 min, eesti keeles), giidiks Lea Asso

20.00    Otseülekandes: Trialogo flamenco, Anna Murtola (FI) ja Josu Mämmi (FI)

21.00    Otseülekandess: Ilmatila (FI, CZ) akrobaatikaetendus Aalto Siilos

22.00    Aiapidu ja striiming lõppeb

Toimumiskoht: Villa Tammekannu aed

Sündmus on tasuta

Korraldajad ja toetajad: Soome Instituut, Turu Ülikooli Sihtasutus, Tarto 2024, Ö Stuudio, Oulu 2026, Factum Foundation, Aalto Siilo, pARTir, NextGenerationEU