Head alanud aastat! Alustuseks üks lünkülesanne: _oome _oome lähemale. Täitke lüngad ja saate teada, millega Soome Eesti Instituut tegeleb. Toome Soome lähemale. Või Loome Soome lähemale. Või Soome loome lähemale. Paku ise muid variante! (võibolla ka Joome Soome lähemale, aga seda me ei soovita).

Ühesõnaga: Soome lähemale! Soomlus on Eestis tõepoolest vägagi kohal. Peaaegu igal nädalal tuleb uusi näitusi, filme, raamatuid, kontserte või etendusi, kus soomlased on mingitmoodi kaasas. Või on kaasas eestlasi, kes on Soomes õppinud või töötanud. See on oluline uudis, ehkki sedasorti soomluse kohalolekust ajakirjandus suurt uudist ei tee. Vähesed teavad, kui palju asju koos tehakse.

Filmitööstused on omavahel kõige tihedamalt seotud. Teine tugev ühenduslüli on Sibeliuse Akadeemia. Seal õpib palju eestlasi, kes musitseerivad üheskoos soomlastega. Kui kahe riigi talendid kokku panna, sünnivad koosseisud, mis esinevad mitmekülgsemalt ja ühteviisi – selle sõna otseses tähenduses.

Kultuuri ja kodanikuühiskonna suuri ühisprojekte on aga vähe. Asukoha, kultuurilise sideme ja muude sarnasuste tõttu võiks neid praegusest oluliselt rohkem olla. Samuti on meil veel palju lünki üksteise ajaloo ja ühiskonna tundmises.

Soome ja Eesti vahelises suhtluses toimub ka põlvkonnavahetus. 1990. aastate tiheda suhtluse taga olnud inimesed on jäämas pensionile. Uus põlvkond mõlemas riigis on aga valdavalt rahvusvaheline – ja sageli ei vaata nad kummaski riigis lähedale, kõige lähemale.

Seetõttu on rõõmustav, et soome keele õppimise populaarsus on tõusnud, olgugi, et kaudse tõuke andis Venemaa agressiooni algus Ukrainas. Keel on meie ühine süvajuur. Soome keelt õppides saab eestlane heita ka pilgu peeglisse, et mõista paremini iseennast.

Hiljuti ilmus Soomes raamat „Vastaanpanemisen kulttuurihistoria” („Vastupanu kultuuriajalugu“). Selles arutleb kirjanik ja endine instituudi juhataja Juhani Salokannel Eesti püsimajäämise üle. Ellujäämise võtmeks oli kultuur, täpsemalt keel ja kirjandus. Rahvused sünnivad kultuurist ja koos kultuuriga jäävad ka püsima. Soome ja Eesti kultuuriline ühisosa tugevdab mõlemat – nii koos kui ka eraldi.

Soome tähistab tänavu hariduse teema-aastat, Eesti kultuuririkkuse aastat. Mõlemad teema-aastad annavad hea põhjuse midagi luua – loome, toome, koome, joome ja mida-kõike-veel – rohkem üheskoos.

Autor, Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi meie uute ruumide soolaleivapeol. Andres Teissi foto