Traditsiooniks saanud Lugemistunniga tähistatakse 8. septembril UNESCO rahvusvahelist kirjaoskuse päeva. 

Lugemisaktsioon ReadHour ehk Lugemistund kutsub üles võtma 8. septembril kl 11–12 lugemiseks aeg maha ning sellest teistelegi teada andma. Soomes 2019. aastal alguse saanud Lugemistunni eesmärgiks on propageerida lugemist eelkõige laste ja noorte hulgas, aga osalema on oodatud igas vanuses lugejad

„Lugemine valgustab kõrgusi, kuhu raamatuid mittemõistvad inimesed kunagi ei küüni,“ ütles kirjanik Mika Keränen. Foto erakogust.

Suuremad avalikud lugemiskohad on sel päeval Tartus raekoja taga Pirogovi platsil ja Tallinnas pakub lugemistunni ajaks lugemispesa Tallinna Keskraamatukogu peamaja (Estonia pst 8). Oodatud on kõik raamatusõbrad kas oma raamatuga või ilma. Lugemistunni võib korraldada ka oma kodus, tööl, koolis, raamatukogus või mujal – peaasi on pühendada aega lugemisele

Lisaks suurtele avalikele lugemispidudele toimuvad Tartus ja Tallinnas mitmed Lugemistunnile pühendatud üritused. Tartu Linnaraamatukogu peamajas ja harukogudes on sellel päeval võimalus osa saada aktsioonile pühendatud teematundidest, näiteks tundides „Ettelugemisrulett”, „Mõistke õed ja mõistke vennad, „Õed Nopolad ja nende looming”, „Mine metsa oma jutuga” ja „Põnevaim raamat”. Lisaks oma raamatu lugemisele saab Tartus Pirogovi platsil ka kuulata kirjanikke: lastele loeb lõigu oma raamatust ette Soome lastekirjanik Tuutikki Tolonen ja suurtele loeb oma luulet Heidi Iivari.

Näitleja Merilin Kirbits: “Lugemine aitab puhata ning muust maailmast välja lülitada, arendab sõnavara, fantaasiat, keskendumist ning juurde saab veel hulga teadmisi.”

„Lugemise tähtsust inimese kujunemisel on võimatu üle hinnata,“ ütles Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus. „Raamatu lugemine – olgu teabetekst või ilukirjandus, sügav või meelelahutuslik, algupärand või tõlge – kujundab meie keelt. Keel on aluseks mõtlemisele: lõpuks sellest sõltub, kes me inimestena oleme ja olla tahame. Kampaania tuletab lugemise tähtsust meelde, ning kui seeläbi mõni lugemist väärtustav laps või noor juurde tuleb, on eesmärk kuhjaga täidetud.“

Eelmisel aastal vastas lugemisüleskutsele 150 Eesti kooli ja raamatukogu. Sotsiaalmeedias haarasid Lugemistunni mõttest kinni mh Rahva Raamat, Eesti Noorsooteater, Eesti Vabariigi president Alar Karis jpt. Kõige suuremalt toimus Lugemistunnil avalik lugemine Tartus. Lugemistundi tähistati ka Soomes, Rootsis, Norras ja Suurbritannias. Kui mujal oldi kellaaja suhtes rangemad, siis Eestis said koolid ja raamatukogud vabaduse ise valida kellaaja ja tegutsemisviisi.

Eestis toimub Lugemistund tänavu juba kolmandat korda ja seda korraldavad Soome InstituutTartu LinnaraamatukoguEesti Lastekirjanduse Keskus ja Tallinna Keskraamatukogu.

Korraldajad kutsuvad üles korraldama Lugemistunde üle Eesti ja andma neist teada. Siin registreerudes kannab instituut kõik ühised lugemiskohad Soome Instituudi kodulehele, kust on hea leida enda lähikonnas toimuv Lugemistund.

Anneli Loodus, Soome Instituudi programmikoordinaator Tartus

(+372 5648 7286, anneli.loodus@finst.ee)