Soome Instituut toob kinno kolm Soome režissööri Jyrki Haapala etnograafilist kunstifilmi, mille ühiseks nimetajaks on üleminekurituaalid Karjala kultuuris.

Karjalakeelsed filmid «Veneh» (2016), «Lindu» (2021) on tõmmanud palju tähelepanu nii Soomes kui ka välismaal. Need on jõudnud mitmetele festivalidele ja sündmustele peale Soome ka Prantsusmaal ja Jaapanis. «Veneh» on esitatud ka Vene TV1 kanalil enne Venemaa kallaletungi Ukrainas. Aastal 2017 pälvis «Veneh» parima Soome lühifilmi preemia Skandinaavia rahvusvahelisel filmifestivalil. Triloogia kolmas osa «Ilmu» sai valmis sügisel 2023, ja nüüd näidatakse triloogiat tervikuna.

Iga filmi pikkus on umbes pool tundi, ja need esitatakse soome- ja inglisekeelsete subtiitritega.

Riitused mängivad olulist rolli Karjala kultuuris, ja naisterahva retsiteeritud nutulaulud on traditsioonide osa. Film «Veneh» kujutab pruudi viimast päeva oma vanemate kodus, enne kui peigmees tuleb ja viib ta oma perekonna juurde. Film «Lindu» räägib loo surnud mehe hinge reisist oma koju, kuhu teda juhib ta hingelind. Kolmanda filmi teemaks on sünd.

Filmide režissöör ja stsenarist Jyrki Haapala on oma taustalt tantsija ja koreograaf, ning käsitleb narratiivi rütmi ja liikumise kaudu. Filmi teised tegijad on muusik Robert Tobin (kaasautor, -režissöör ja produtsent), rahvalaulja ja produtsent Minna Karttunen (folklooriekspert ja režissööri abi) ning visuaalkunstnik Tero Puha (operaator). Filmide muusika autoriks on Saija Teirikangas.

Sissepääs TASUTA! Filmidele järgnevas vestluses osaleb ka režissöör.