Veebruarikuu raamatuklubis vestleme Antti Hyry romaanist „Ait“ (tlk Piret Saluri, Loomingu Raamatukogu, 2010/24−35). Loe raamat läbi ja osale arutelus Soome Instituudi raamatukogus või veebis: https://rb.gy/45cj8v

Mehele tehakse ettepanek osta sadu aastaid vana ait. Mees haarab ettepanekust kinni. Aida lammutamine ning selle püstitamine uude kohta on protsess, mis hõlmab erinevaid etappe, inimesi ja arutlusi. Vahepeal istub mees kiiktoolis, käib marjul ja püüab kala ning vaatab aknast välja. „Ait“ on romaan, milles väliselt ei toimu suurt midagi, aga mille sisemine maailm on meditatiivselt rikas. Romaan võib esitada tänapäeva lugejale väljakutse – kas me suudame tempot aeglustada, keskenduda, peatuda, mõelda ja märgata tavaliste hetkede ilu?

Antti Hyry (1931−2016) on üks Soome modernismi märkimisväärsemaid esindajaid. 1958. aastal novellikoguga debüteerinud Hyry kirjutas kokku üle kahekümne novellikogu, romaani ja kuuldemängu. Hyry „Ait“ (sk „Aitta“ 1999) ja „Kertomus“ (1986, ek „Lugu) on kandideerinud Finlandia auhinnale. Hyry viimaseks jäänud romaan „Uuni“ („Ahi“) oli Finlandia kirjanduspreemia laureaat 2009. aastal.

Hyry loomingut kirjeldab meisterlikult lihtsustatud ja argiselt tõdev keel, mis mõtiskleb inimese koha üle maailmas. Tema teoste miljööks on tihti Põhja-Pohjanmaa maaelu ning loodus, mida teoste jutustaja jälgib loodusmüstikule omase pühendumusega.

Eesti keeles on ilmunud Hyry romaanidest veel „Kodus“ (tlk Harald Lepik, LR 1966/38−39), samade kaande vahel „Sild liigub“ ja „Maatuul“ (tlk Piret Saluri, Eesti Raamat, 1989) ning novellid „Rongisõidu kirjeldus“ ja „Juunikuu“ (tlk Luule Kastein) kogumikus „Soome novell“ (Eesti Raamat, 1968).

Raamatuklubi toimub iga kuu eelviimasel neljapäeval kl 17.30−18.30 Soome Instituudi raamatukogus ja/või veebis. Vestlust juhib Heidi Iivari. Arutelu toimub eesti keeles.

Igas raamatuklubis arutleme uue ja huvitava soome kirjandusteose üle. Kevadel 2024 on vaatluse all veel järgmised teosed:

22.2. Antti Hyry „Ait“

21.3. Maria Turtschaninoff „Pärandmaa“

18.4. Miika Nousiainen „Väike iluremont“

23.5. Kristina Carlson „Härra Darwini aednik“

13.6. Anna Englund „Puust palitu“