Neljapäeval, 8. juunil kell 17.30−18.30 käsitleme Ann-Luise Bertelli romaani „Kodutalu“ (tlk Tõnis Arnover, Eesti Raamat, 2022). Loe raamat läbi ja osale arutusel Soome Instituudi raamatukogus või veebis (link)! Raamatuklubi vestlust juhib Heidi Iivari

„Kodutalu” põhineb autori ühes Pohjanmaa külas elanud vanavanemate lool. Teine maailmasõda on lõppenud, aga soomlaste jaoks kurbade tagajärgedega. Ellujäänuid vaevavad sõjatraumad ja -mälestused, mida mehed püüavad puskariga kustutada. Nii ka peategelane Elof, kes naaseb pärast sõda kodutallu. Ta abiellub surnud sõbra naise Olgaga, ent uut õnne varjutab Elofi suutmatus naisele truuks jääda. Olga on Elofist igas mõttes tugevam ja ainus, kes suudab mehe hirme leevendada.

Bertell on öelnud, et talle oli tähtis kirjutada alkoholist ja selle küüsi langenud tavalistest inimestest. Romaan näitab, et enne ei olnud tingimata parem ning et võime õppida oma ja suguvõsa ajaloost. Kriitikud on kiitnud muuhulgas Bertelli meisterlikkust oma romaani tegelaste psühholoogilisel kirjeldamisel.

Ann-Luise Bertell (s. 1971) on soomerootsi kirjanik, näitleja, lavastaja ja rootsikeelse Vaasa teatri juht. 1997. aastal luuletajana debüteerinud Bertell on kirjutanud peamiselt näidendeid ja romaane. „Kodutalu” (rootsi keeles „Heiman”, 2020) kandideeris 2020. aastal nii Finlandia kui ka Runebergi kirjandusauhindadele. 

Loe veel:  

https://raamatud.postimees.ee/7572839/lugu-tavalistest-inimestest-kes-jaid-soome-sodu-ja-neist-saadud-traumasid-taluma