UUS NÄITUS: “Soome kauneimad raamatud 2014”

17. november 2015, Tartu, Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogu, Tähe 38b

17. novembril kell 14.15 toimub näituse “Soome kauneimad raamatud 2014” avamine Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogus – 2014. aasta Soome raamatuparemikku esitleb Soome Raamatukunsti Komitee žüriiliige Arja Karhumaa (graafiline disainer ja Aalto Ülikooli lektor).

Soome Raamatukunsti Komitee andis 2014. aasta kauneima raamatu aunimetuse teosele Tuomas A. Laitinen / Fundamental Matter. Teose tegijaks on Espoo  nüüdiskunsti muuseumi EMMA töörühm: Antti Linnovaara, Pilvi Kalhama, Andreas Schlaegel ja Mika Hannula ning kujundajaks Pekka Toivonen. Raamatukunsti kauneima raamatu aunimetuse said kokku 25 raamatut. Auhind anti ka viiele kõige ilusamale raamatukaanele.

Aasta kõige kaunima raamatu kohta tõdeb raamatukunsti komitee järgmist: “Kompromissitu näide kõrgetasemelisest raamatukunstist. Kõik raamatukujunduse valikud on rakendatud teose sisu tõlgendama. Küljenduse ja tüpograafia vaheline harmoonia, sünge pildimaailma vabandamatu pimedus, piltide dramaturgia ja materjalivalik räägivad kõik samasugust rangelt poeetilist keelt. Raamatu graafiline kujundus on justkui iseseisev teos, mis tõuseb omaette esile. Sellest hoolimata on selle keskpunktiks ikka ja alati Tuomas A. Laitinen.”

Ilus raamat nõuab tegijatelt inspiratsiooni, tundlikkust ja mitmekesist professionaalsust. See eeldab kirjaniku, kirjastaja, kujundaja, trükikoja ja köitja laitmatut koostööd. Kui jõutakse üksmeelele kõigi raamatu valmimise juurde kuuluvate etappide osas, sünnibki viimistletud ja kaunis tervik. Kõiki aasta kauneimate raamatute tegemises osalenuid autasustati auraamatuga.

Aasta kauneimate raamatute hindamine

Soome Raamatukunsti Komiteele saadeti hindamiseks 211 raamatut, rohkem kui eelmisel aastal. Raamatuid saatsid enamasti ametlikud kirjastused, aga ka muuseumid, fondid, õppeasutused, ettevõtted ja eraisikud.

Lisaks kaunima raamatu auhinna võitjale tõuseb sellel aastal esile ka Helsingi graafik Jussi Karjalainen. Ta teenis kaks auraamatut graafilise kujundusega ja ühe raamatukaanega. Karjalaineni kujundatud Leena Kirstinä teos “Kirsi Kunnas – sateessa ja tuulessa” kohta tõdetakse järgmist: “Kaane värviskaala, sügise ilusad värvid sunnivad raamatust kinni haarama, samuti pealkirjas ja peatükkide alguses kasutatud leidlik n-ö kirsilik font. Erinevad rohelised toonid ja vaskpruun harmoneeruvad omavahel. Hoolikat kujundustööd kroonib kaanepaberi sees olev väike plakat kirjaniku loominguga.” Karjalainen tegi kujunduse ka Juan Rulfo raamatule “Pedro Paramo – Tasanko liekeissä ning Marisha Rasi-Koskineni raamatu “Vaaleanpunainen meri” kaanele.

Soome aasta kaunimad raamatud osalesid võistlusel “Best Book Design from all over the World” ja rändasid näitustel Soomes ja kolmes Euroopa riigis. Kolmekümne riigi kauneimad raamatud (kokku 585 raamatut) olid esil ka Leipzigi raamatumessil 12.-15.3.2015. Soome saatis sinna aasta 2013 kauneimad raamatud.

Näitus Soome 2014. aasta kauneimatest  raamatutest alustab oma ringkäiku Eestis 17. novembril Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogust.

Eestis on Soome Instituudi vahendusel Soome raamatuparemikke eksponeeritud alates 2004. aastast.

Soome kauneimate raamatute kodulehekülg: www.kauneimmatkirjat.fi