Tove Jansson rändnäitus esil nüüd Tartus

2. september 2019 - 30. september 2019

Tove Janssoni 100. sünniaastapäeva auks kokku pandud näitus ELADA, UNISTADA, HÕLJUDA – TOVE JANSSON (1914–2001) vaatleb armastatud kirjanikku, kunstnikku ja muumide loojat talle omases ümbruses. Lapsepõlvekodu Katajanokka linnajaos, Ullanlinna ateljee ja Pellinki saarestik – kõik need kolm paika on mõjutanud tema loomingut, kõigist enim ehk saarestiku ilu ja üksindus.

2.-30. septembrini on näitus avatud Tartus, Mart Reiniku koolis. Samas saab vaadata ka Muuminäitust ning  Teedu ja Peedu rändnäituseid.

Fotode taga on kaks meest. Üks neist on Tove noorem vend, Per Olov Jansson, kes pildistas oma õde lapsepõlves ja noorusaastatel. Teine aga on fotograaf Carl–Gustav Hagström, kes jäädvustas Tovet  1960. aastast alates kuni vanadusaastateni välja. Piltidelt kumab Tove mõtlik ja vaikne iseloom –  üldiselt kaamera suhtes häbelik kunstnik näib neil fotodel  tundvat end erakordselt vabalt. Lisaks kahe fotograafi loomingule on väljas ka mõned pildid Janssonite perealbumist. Näitus koosneb 80 aasta jooksul tehtud fotodest.

Varaseim neist on pildistatud Tove sünniaastal 1914 ja hiliseim  aastal 1994.

Näituse ELADA tekstid on kirjutanud kunstiajaloolane Erik Kruskopf. Pildiallkirjadena on kasutatud tsitaate Tove Janssoni raamatutest ”Suveraamat” ja ”Haru, üks saar”(Kesäkirja ja Haru, eräs saari), Tuula Karjalaineni kirjutatud Tove Janssoni elulooraamatust ning C.–G. Hagströmi märkmetest.

Näituse koostas Ingrid Orman Soome Instituudist
Tõlkinud Anu Saluäär ja Kadri Kaljurand
Kujundus Katri Karing, Milligramm