Soome satiirik Tuomas Kyrö külastab Eestit

1. juuni 2012 - 3. juuni 2012, Tallinn, Viljandi, Tartu, Tallinn

Üks Soome kiidetumaid ja loetumaid lugude jutustajaid Tuomas Kyrö esineb Juuni alguses Viljandis, Tartus ja Tallinnas. Eesti publikul on võimalik tutvuda Kyrö (snd 1974) ja tema esimese eesti keeles ilmuva romaaniga „Kerjus ja jänes“.

R 1. juunil kell 17.00 Viljandi Linnaraamatukogus (Tallinna tn 11) 
L 2. juunil kell 12.00 Kirjanduse Majas Tartus (Vanemuise 19)
P 3. juunil kell 14.00 Kirjanike Maja Musta laega saalis Tallinnas (Harju 1)

 „Kerjus ja jänes“ (tõlkinud Kadri Jaanits, kirjastus Tänapäev 2012) on Soome ühiskonda satiiriliselt kommenteeriv triksterilugu rumeenlasest Vatanescust ja Helsingi kesklinnas elavast haavata saanud city-küülikust ning nende seiklusrikkast rännuteest läbi Soomemaa. Vatanescul on Soomes viibimiseks lihtne ja siiras eesmärk: teenida oma pojale korralikud jalgpallikingad. See osutub aga keeruliseks ülesandeks. Õnneks aitavad Vatanescut ja jänest nende võidujooksul helded tegelased vähemalt sama palju kui halvad takistavad.

Romaan on ühtlasi ka siiras austusavaldus menukirjanik Arto Paasilinnale ja tema teosele „Jänese aasta“, mis ilmus 1975. aastal Soomes. Eesti keeles nägi romaan päevavalgust alles kakskümmend aastat hiljem. Nõukogude ajal takerdus teos tsensuuri võrku, kuna romaanis spekuleeritakse mõttega, et tollane Soome president Urho Kaleva Kekkonen oli 1968. aasta paiku asendatud salaja teise inimesega.

Tuomas Kyrö on oma põlvkonna üks kiidetumaid ja loetumaid lugude jutustajaid. Soome mentaliteedi teravmeelse kirjeldaja repertuaar on lai: ta on kirjutanud kümmekond romaani ning hulganisti kolumne, artikleid, draamatekste, lisaks teinud koomikseid ja karikatuure. Teise maailmasõja aegadesse asetuv süngekoeline ja mitmekihiline suguvõsalugu „Liitto“ (2005) oli Soome suurima kirjandusauhinna Finlandia nominent. Kyrö on pälvinud tänu oma romaanidele ka palju teisi auväärseid auhindu. Menuromaani „Kerjäläinen ja jänis“ (2010) tõlkeõigused on müüdud veel Prantsusmaale, Itaaliasse, Hispaaniasse, Saksamaale, Rootsi, Madalmaadesse ja Horvaatiasse.

 

Nüüdseks on Kyrö kaubamärgiks kujunenud 80-aastane üksi elav mees – solvuja, kes oskab solvuda ka selle peale, et päike paistab valel ajal. Kahe aasta eest ilmunud humoristlik romaan „Mielensäpahoittaja“ on Soomes siiani üks müüdumaid ilukirjanduslikke teoseid, lisaks on see populaarne ka audio- ja e-raamatu kujul. Sel aastal ilmunud romaanis „Mielensäpahoittaja ja ruskeakastike“ hoiab vana mees ikka oma põhimõtetest kinni ja leiab mitmeid põhjusi, miks toidu teemal toriseda.

Kyrö külastab Eestit Soome Instituudi kutsel ja Tallinna kirjandusfestivali HeadRead raames ning koostöös Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ja Viljandi Linnaraamatukoguga. Vestlused Kyröga tõlgitakse eesti keelde. Kohapeal on võimalik osta Kyrö värsket romaani „Kerjus ja jänes“.

Vaata ka Tallinna kirjandusfestival HeadRead/Tuomas Kyrö http://headread.ee/?page_id=753

Lisainfo:
Heidi Iivari
heidi.iivari@gmail.com

tel. 56691400
Soome Instituut