Soome nüüdiskirjanduse täht Riikka Pulkkinen külastab Eestit

26. mai 2011 - 29. mai 2011, Tallinn

Soome Instituut toob noore rahvusvahelise tuntuse saavutanud Soome kirjaniku Riikka Pulkkineni maikuus Eestisse.

Pulkkinen (sünd 1980) ei ole Eestis tundmatu kirjanik. Tema debüütromaan „Piir” (soome keeles „Raja”) ilmus Soomes 2006. a. ja jõudis tänu kirjastusele Pegasus Eesti lugejateni 2009. a. Soomes saavutas raamat kohese populaarsuse ja oli oma ilmumisaastal müüduim esikteos. 26-aastaselt debüteerinud kirjanik üllatas lugejaid ja kriitikuid eelkõige erilise küpsusega kirjeldada psühholoogiliselt tundlikult ja usutavalt eri põlvkondade tundeid ja hoiakuid. Ka Eesti publik on Pulkkineni soojalt vastu võtnud.

Pulkkineni teise romaani „Tõsi” (soome keeles ”Totta”) ilmumine 2010. a. lõpus osutus Soome kirjandusmaastikul täielikuks suursündmuseks. Teos nimetati maineka kirjandusauhinna Finlandia 2010. aasta nominendiks ja see platseerus soome ilukirjanduslike teoste aasta müügiedetabelis teisele kohale. Raamatut müüdi ühtekokku 59 100 eksemplari. Kirjanik ja tema teos olid eelmisel sügisel Frankfurti raamatumessil rahvusvahelise kirjandusmaailma tähelepanu keskpunktis. Teose tõlkeõigus on müüdud 12 riiki, teiste hulgas Ameerika Ühendriikidesse, Suur-Britanniasse, Prantsusmaale ja kõikidesse hispaaniakeelsetesse maadesse.

„Tõsi“ räägib loo ühest perekonnast, unustamise, vaikimise ja armastuse kaudu. Elsa, abikaasa, ema ja vanaema, lähenev surm kerib lahti pere saladusi. Armastuse paradoks on, et inimene peab loobuma nendest, keda ta kõige rohkem armastab. „Tõsi“ ilmub eesti keeles Jan Kausi tõlkes selle aasta maikuus, kirjastuselt Pegasus. Kaus ütleb: „Mulle väga meeldib selle romaani üks keskseid mõtteid, et ajal pole tugevatele tunnetele mõju. Aeg võib need tunded katta, neile mingi vaaba peale kasvatada, aga tunded ise jäävad alles, nad ei vanane.”

Soome Instituut tänab koostöö eest Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi, Tallinna kirjandusfestivali HeadRead, kirjastust Pegasus, kirjastust Otava, kirjandusfestivali Prima Vista, Rahva Raamatut, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiat ja Viljandi Linnaraamatukogu.

Rohkem infot Tartu Rahva Raamatu ürituse kohta.

Elisabet Tamm (EPL 28.08.2009): „Riikka Pulkkineni „Piir“ on ilus, puhas ja valus raamat“

Tallinna kirjandusfestival Headread Tartu Rahva Raamatus 26.05.
kell 17 Riikka Pulkkinen. Vestlust juhib näitleja Elisabet Tamm.
Kell 18.30 Katrina Kalda

Viljandi linnaraamatukogus 27.05 kell 16
VESTLUST JUHIB Anzori Barkalaja

KIRJANDUSFESTIVALIL HEADREAD, KIRJANIKE LIIDU MUSTA LAEGA SAALIS TALLINNAS 29.05. KELL 12
VESTLUST JUHIB JAN KAUS

Kontakt:
Heidi Iivari
Soome Instituut www.finst.ee
heidi.iivari@finst.ee tel. 7427 319