Soome kauneimad raamatud 2012 Rahvusraamatukogus

6. veebruar 2014 - 1. märts 2014, Tallinn, Tallinn

Eesti Rahvusraamatukogu 6. korrusel  (Tõnismägi 2, Tallinn) saab 06.02.–01.03.2014 tutvuda 2012. aasta Soome kauneimate raamatutega.

 Soome raamatuparemikku eksponeeritakse koos Eesti 2013. aasta kauneimate raamatutega. 

Yli-Juonikas: Neuromaani

Jaakko Yli-Juonikas: Neuromaani (Otava, 2012)

Soome Raamatukunsti Komitee andis 2012 aasta kauneima raamatu aunimetuse Jaakko Yli-Jounikka romaanile „Neuromaani“ (Neuromaan). Teose kujundaja on Markus Pyörälä. Raamatukunsti kauneima raamatu aunimetuse said kokku 24 raamatut või sarja. Auhind anti ka kümnele kõige ilusamale raamatukaanele.

Aasta kõige kaunima raamatu kohta tõdeb raamatukunsti komitee muuhulgas järgmist: „„Neuromaan“ on hämmastavalt ja pimestavalt omapärane tervik. See ajab lugeja segadusse juba oma pealkirjaga ning žanripiire kompiv teos on saanud ka väärilise väliskuju.“

Ilus raamat nõuab oma tegijatelt inspiratsiooni, tundlikkust ja mitmekesist professionaalsust. See eeldab kirjaniku, kirjastaja, kujundaja, trükikoja ja köitja laitmatut koostööd. Kui jõutakse üksmeelele kõigi raamatu valmimise juurde kuuluvate etappide osas, sünnibki viimistletud ja kaunis tervik. Kõiki aasta kauneimate raamatute tegemises osalenuid autasustati auraamatuga.

Omapärased luule- ja proosateosed

On rõõm näha, et visuaalsus ja uudsed lahendused on nüüd rakendatud ka proosa ja luule teenistusse. Viimasel ajal on silma hakanud selliseidki näiteid, kus uusi lahendusi otsides rikutakse traditsioonilisi piire.

Kirjaniku ja kujundaja koostöö võib olla nii tihe ja vastastikku toetav, et mõlemad on võrdsed autorid. Hea näide selle kohta on luulekogu „Kuka ampui Ötzin?“ (Kes lasi maha Ötzi?). „Tekst ja illustratsioonid kõnelevad, hajuvad, roomavad, põgenevad, avarduvad algrakukesest universumiks.“ Teose üks autor on kirjanik Vesa Haapala ja teine kujundajaMarkus Pyörälä.

Kaj Korkea-Aho: Gräset är mörkare...

Kaj Korkea-Aho: Gräset är mörkare på andra sidan (Schildts & Söderströms, 2012)

Põnevaid kontraste ja silmarõõmu pakuvad ka Jenni Saari kujundatud Veera Antsaloluulekogu „Sähkökatkoksen aikaan“ (Elektrikatkestuse aegu) ja Emma Strömbergikujundatud Kaj Korkea-aho romaan „Gräset är mörkare på andra sidan“ (Teisel pool aeda on rohi tumedam).

Paljude raamatute puhul peegelduvad teose vaim ja sisu ka väliskujus. Näiteks Elina Warsta on nutikalt kujundanud Aki Ollikaise romaani „Nälkävuosi“ (Näljaaasta) vastavalt ajastu vaimule, mil tegevus aset leiab. „Näljaaastate kasinust õhkub nii materjalivalikust kui tüpograafiast.“

Kunsti ja teadmisi

Nuori taiteilija 2012

Ari Pelkonen: Vuoden nuori taitelija (Tampereen taidemuseo, 2012)

Kunstiraamatute puhul ei olegi nii haruldane, et kunstnik ise osaleb raamatu kujundamisel. Aasta nooreks kunstnikuks valitud Ari Pelkonen on ühtlasi ka temast rääkiva raamatu kujundaja koos kujundaja Liisa Seppoga. „Toekalt nurgelist raamatut ei raatsigi kohe avada, sest juba kaant on mõnus katsuda ja vaadata.“

Õnnestunud kunstiraamat paneb kunstiteosed elama. Hea näide on Patrik Söderlundi kujundatud teos „Elina Merenmies – Salaista iloa“ (Elina Merenmies – Varjatud rõõm). 
„Suureformaadilised leheküljed lasevad küljendusel hingata ja rahulik tüpograafia fotodel kõneleda.“

Auhinnatud teatmeteoseid on mitmest valdkonnast ja ka raamatukunsti seisukohast mitmesuguseid. Timo Nummise kujundatud Valdemar Melango raamatu „Puistohomot“ (Pargihomod) „visuaalsed vahendid tekitavad oskuslikult ettekujutuse dokumentaalfilmide ning ajalehtede ja ametlike aruannete mõnevõrra igavast esteetikast.“ Markus Itkosel on õnnestunud vormida Rainer Knapasi Soome rahvusraamatukogu mitmesajaaastane ajalugu harmooniliseks ja elavaks raamatuks.

Lasteraamatud on täis üllatusi. Hea näide on kahe kujundaja, Marika Maijala ja Réka Királylustakas lasteraamat „Lunta sataa, Lupo!“ (Lund sajab, Lupo). Auhinna said kuus luuleraamatut ja romaani ning viis kunsti- ja fotoraamatut. Ka lasteraamatutest ja teatmeteostest valiti välja viis. Veel oli auhinnatute hulgas kaks koomiksiraamatut, üks õpik ja üks raamatusari.

Cycling around Iceland

Kaisa Leka – Christoffer Leka
Expedition No. 3 – Cycling around Iceland (Absolute Truth Press, 2012)

Raamatuke aasta kauneimatest raamatutest

Soome Raamatukunsti komitee avaldas teist korda brošüüri aasta kauneimatest raamatutest „Vuoden kauneimmat kirjat 2012 – The Most Beautiful Finnish Books 2012“ (Aasta kauneimad raamatud 2012). Brošüür ei lähe müüki, see jagatakse laiali raamatute tegijatele ning raamatuvaldkonna ettevõtetele ja organisatsioonidele. Brošüür täidab ühtlasi näitusekataloogi otstarvet.

Soome Raamatukunsti Komiteele saadeti hindamiseks 213 raamatut. Raamatuid saatsid nii suured kui väikesed kirjastused, muuseumid, fondid, ettevõtted ja eraisikud.

Konkursil osalevad raamatud peavad põhiosas olema Soome päritolu. Suomen kirjataiteen komitea ry juhatus otsustas 2012 aasta sügisel, et konkursil võivad osaleda ka raamatud, mis on trükitud välismaal. Sellega järgitakse rahvusvahelist tava. Raamatukunsti komitee hindab Soome kvaliteetset trükikunsti ja usub, et Soome kvaliteet tuleb konkurentsiga toime.

Näitus Soome ja Eesti 2012. aasta kauneimatest  raamatutest on avatud Helsingis rahvusraamatukogu kohvikus ja Agricola saalis kuni 23. maini. Seejärel jõuab Soome kauneimate raamatute näitus mitmele poole Soomes ja välismaal. Eestis on Soome Instituudi vahendusel Soome raamatuparemikke eksponeeritud alates 2004. aastast.

Soome kauneimate raamatute kodulehekülg: http://www.kauneimmatkirjat.fi

LISATEAVE
Tuula Isoniemi, Soome Raamatukunsti Komitee juhataja
+358 500 841937, tuula.isoniemi@welho.com

Maarja Keba, Soome Instituudi programmijuht
+ 372 7427 096, maarja.keba@finst.ee

Külli Ummer, Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakonna projketijuht
+372 630 7134, Kylli.Ummer@nlib.ee

Pressifotod
www.kauneinkirja.fi/pressikuvat
Fotod © Antti Huittinen