Soome kauneimad raamatud 2010

18. november 2010 - 22. veebruar 2011, Tallinn, Tallinn, Tartu

Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogu 18.11.2011-18.12.2011
Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis 01.02.2012-22.02.2012

Soome 2010. aasta kauneim raamat on Helena Soiri-Snellmani teos „Atrium – Erik Bryggman ja Turun arkkitehtuuri“ (Atrium – Erik Bryggman ja Turu arhitektuur). Soome raamatukunsti komitee valis kõige ilusamate raamatute hulka 25 raamatut. Aasta kõige õnnestunumate raamatukaante kategoorias jagati välja kümme auhinda.

„Atrium – Erik Bryggman ja Turun arkkitehtuuri“ pakub lisaks hoone ajaloo tutvustamisele ka uut teavet Bryggmani, tema elutöö ja mõju kohta Turu linna planeerimisele ja linnapildi kujunemisele. Raamatu kujunduse on teinud Dog Designe’i töörühm ning trükitud on see Lönnberg Printis. Auhinna määramise põhjenduses öeldakse, et kaasaegse arhitektuuri teerajajale on lõpuks pühendatud kunstilise ambitsioonikusega teostatud raamat.

Suured ja väikesed kirjastused ning muuseumid, sihtasutused ja firmad saatsid Soome Raamatukunsti Komiteele hindamiseks kokku 163 raamatut. Raamatute tase on peaaegu eranditult kõrge. Hindamisel lähtuti graafilisest tervikkujundusest, alates tüpograafiast ja lõpetades valmis teosega.

Kunstiraamatute ja kultuuriteemaliste teoste kujundamisse ja teostusse on alati suhtutud suure hoole ja isegi kirega. Tänavu võis komitee oma heameeleks tõdeda, et ka proosa- ja luuleraamatutes leidus tegemisrõõmu ja soome raamatukunsti uusi tuuli toovaid elemente. Paljudes valdkondades oli mitmes raamatus oivaliselt tabatud teose teema vaim. Koomiksiraamatutest said seekord auhinna kaks. Lasteraamatute seas leidus omaette väikseid kunstiteoseid. Illustreerijad ja kujundajad on loonud huvitavaid maailmu.

Sisseelamisega kujundatud romaan

Anna Lehtose kujundatud Hannu Väisäse „Kuperat ja kõverat“ (Kumerad ja kõverad) on komitee arvates suurepärane näide sellest, et ka romaani on võimalik kujundada sisse elades ja ambitsioonikalt. Hanna Hauru „Liian pienet sandaalit“ (Liiga väiksed sandaalid) on põhjenduste järgi soome raamatukunsti reformiv teos. Kujundanud Perttu Lämsä. Kaunis proosateos on ka Pirkko Saisio käsitsi trükitähtedega kirjutatud „Lokikirja“ (Logiraamat), mille kujundaja on Elina Warsta.

Ajatult kaunid luuleraamatud on Markku Paasose „Tulevassa maailmassa“ (Tulevas maailmas), kujundaja Iira Oivo ja Bo Carpelani „Gramina“, kujundaja Timo Numminen.

Õnnestunud sarjakujunduse eest sai auhinna tõlkekirjanduse sari „Aikamme kertojia“ (Meie aja jutumeistrid)

 

Lasteraamatud kui kunstiteosed

Kiidusõnu teenis lasteraamatute pildikeele ja tüpograafia leidlikkus. Sageli oli illustraator ka teose graafiline kujundaja. Matti Pikkujämsä on illustreerinud ja kujundanud Jukka Itkose raamatu „Krokotiili hikoaa“ (Krokodill higistab) ja Linda Bondestam Ulf Starki teose „Diktatorn“. Katja Tukiaise lastekoomiksis „Kisun 1, 2, 3“ (Kiisu 1, 2, 3) avaldub tema kindel käekiri ka kujundajana.

Veel said lasteraamatute kategoorias illustratsioonide ja kujunduse eest auhindu Salla Savolainen, Maija Vallinoja, Marika Maijala ja Réka Király.

Soome koomiksikunstnikud peavad sünnipäeva

100-aastane soome koomiks on täies elujõus. Kauneimate raamatute hulka leidsid ilma igasuguse kahtluseta tee kaks koomiksiteost, Kaisa ja Christoffer Leka „Tour d’Europe“ ja Matti Hagelbergi „Silvia Regina“.

Kunst ja fotograafia

Aasta kauneima raamatu kollektsioonis on sageli olnud väikeste kirjastuste, muuseumide ja galeriide avaldatud raamatuid, nii ka seekord. Tänavune valik: „Marika Mäkelä“, kujundaja Maria Appelberg, „Matti Kujasalo“, kujundajad Timo Numminen ja Pirkko Tuukkanen, „Anni Leppälä – Vuoden nuori taitelija 2010“ (Anni Leppälä – aasta noor kunstnik 2010), kujundajad Anni Leppälä ja Liisa Seppo, „Miniprint Finland 2010“, kujundaja Marion Robinson, „Caj Bremer – Valokuvaaja Photographer Fotograf“, kujundaja Jorma Hinkka. Kunstnik on saanud talle väärilise raamatu, mille tüpograafia laseb kunstil särada ja trükikvaliteet on tipptasemel.

Teadmisi ja kultuuri

Mõjusad ja meisterlikult kujundatud mahukad teosed on Jorma Hinkka kujundatud Annukka Ahopalo „Erwekon vuosikymmenet“ (Erweko aastakümned); Fabian Dahlströmi teos „Korrespondensen mellan Axel Carpelan och Jean Sibelius 1900–1919“ (Axel Carpelani ja Jean Sibeliuse kirjavahetus), kujundaja Antti Pokela; Jarkko Hyppöse kujundatud Vesa Siréni „Suomalaiset kapellimestarit“ (Soome dirigendid); Sami Valtere kujundatud Kaisa Viitase ja Katja Tähjä „Paperittomat“ (Paberitud) ning Jukka Lindforsi, Markku Salo ja Raimo Pesose, „Dumari – Kohdusta hautan ja paratiisin puutarhaan“ (Dumari – üsast hauda ja paradiisiaeda), kujundaja Jussi Karjalainen. Õpikuid oli üks, „Särmä – suomen kieli ja kirjallisuus“ (Soome keel ja kirjandus).

Soome raamatud maailma kauneima raamatu näitusele

Soome 2010. aasta kauneimad raamatud pannakse välja näitustele nii Soomes kui välismaal. Soomes saab neid näha rahvusraamatukogus, umbes kümnes Helsingi linnaraamatukogu raamatukogus ja Helsingi raamatumessil.

Soome kauneimad raamatud on väljas ka Frankfurdi raamatumessi Maailma kauneimate raamatute näitusel, ning osalevad Maailma kauneimate raamatute konkursil Leipzigi raamatumessil. Konkursil osaleb 33 riiki. Eestis saab soome raamatute näitust näha tänu Soome Instituudile Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tallinna Rahvusraamatukogus. Stockholmis on näitus üleval Soome Instituudis.

Soome kauneimate raamatute kodulehekülg: www.kauneinkirja.fi

Lisateave:

Tuula Isoniemi, Soome Raamatukunsti Komitee juhataja
+358 500 841937, tuula.isoniemi (at) welho.com
Soome Instituut, tartu@finst.ee, 7427 319