Soome Instituut Arvamusfestivalil

9. august 2019, Paide, Paide

Arvamusfestival 2018. Foto Anna Markova

9.-10.08.2019 toimuval Arvamusfestivalil kureerib Soome Instituut ühes koostööpartneritega tänavu aruteluala “Keel ja meel” ning panustab “Hea kliima” ala korraldamisse, tuues sinna esinejad Soomest.

9. augustil ootame kõiki kuulama, osalema ja kaasa mõtlema keele ja meelega seonduvatel teemadel. Räägime keelest kui identiteedi kandjast, keelest kui “võtmest” kultuuri ja inimeste juurde, aga ka keelest kui abivahendist, mille valdamine annab eelise tööturul. Soome Instituut keskendub keele rollile Soome ja Eesti vahelises koostöös. Kui paarkümmend aastat tagasi õppisid põhja-eestlased soome keele ära nagu muuseas, siis hakkas tasapisi tunduma, et naaberriigi keele valdamine suhtlustasandil on normaalne. Tänaseks on olukord muutunud – teineteise keelt osatakse üha vähem ja omavahelises suhtluses teeb aina kindlamat võidukäiku inglise keel. Miks see nii on? Kas väikeste keelte oskamine on jäämas üksikute veidrikute pärusmaaks, isegi kui tegemist on suhteliselt hõlpsalt omandatavate naaberkeeltega? Kas tegemist on probleemi või lihtsalt uue normaalsusega? Arutelu juhib Rain Kooli, kaasa löövad Janne Saarikivi, Piret Kärtner, Indrek Tammeaid, Pekka Myllylä ja teised.

Lisaks toome festivalile Soome etenduskunsti duo Trash Heroes. Tänapäeva kangelased Antti Lahti ja Panu Varstala püüavad luua paremat tulevikku, ühildades kunsti keskkonnateadlikkuse ja elurõõmuga.

Nii arutelud kui etendused leiavad aset 9. augustil. Tere tulemast!