Raamatuklubi Tartus: R. Pulkkinen “Tõde”

13. september 2018, Tartto, Soome Instituut, Ülikooli 11, Tartu

Sügise esimeses raamatuklubis arutleme kirjanik Riikka Pulkkineni romaani “Tõde” (2010, eesti keeles 2011) üle.  Pulkkinen (1980) on auhinnatud kirjanik, kelle debüütteos “Piir” (2006, eesti keeles 2009) sai palju tähelepanu ning teosest anti kohe pärast ilmumist välja ka kordustrükk. Pulkkinen on õppinud Helsingi ülikoolis teoreetilist filosoofiat ja üldist kirjandusteadust.

Pulkkineni teine romaan “Tõde” kandideeris ilmumisaastal Finlandia kirjandusauhinnale. Romaan osutus menukaks ka välismaal, praeguseks on “Tõde” tõlgitud enam kui 15 keelde.  Aastal 2011 tehti romaanist ka lisatrükk, kuhu Pulkkinen kirjutas juurde ühe lühikese peatüki.

“Tõde” sündmustik areneb kahel erineval ajaliinil: praeguses hetkes, kus kirjeldatakse vähihaige Elsa viimaseid hetki koos oma perega ning 1960. aastatel, mil Elsa ja Martti noore pere argipäeva lööb sassi lapsehoidjaks palgatud Eeva. Romaani on võrreldud Helvi Hämäläineni klassikuga “Säädyllinen murhenäytelmä”, ennekõike selle keskklassi peategelaste ning nende kaudu käsitletud  mahavaikitud traumade ja inimsuhete tõttu. “Tõde” on siiski eelkõige romaan armastusest, petmisest ja tõe ning kujutluse vahele tõmmatud hägusest piirist.

Raamatuklubi vestlus toimub eesti keeles. Arutelu juhib Soome Instituudi selle sügise praktikant, kirjandusteaduse magister Joonas Simula.

Kohtumiseni Soome Instituudi raamatukogus 13. septembril kell 18!

Sobiva raamatukogu teose laenutamiseks leiad siit: www.ester.ee