Prima Vista: kirjanik Tuomas Kyrö

8. mai 2017, Tartu, Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3

Populaarne Soome kirjanik Tuomas Kyrö Prima Vista festivalil 8. mail kell 16 Tartu Linnaraamatukogu saalis (Kompanii 3). Kirjanikku intervjueerib Heidi Iivari.

Tuomas Kyrö (1974)  on oma põlvkonna hinnatumaid, aktiivsemaid ja mitmekülgsemaid kirjanikke. Soome mentaliteedi teravmeelse kirjeldaja repertuaar on lai: ta on kirjutanud kümmekond romaani ning hulganisti kolumne, artikleid, draamatekste, lisaks teinud koomikseid ja karikatuure. Kyrö romaanides on kesksel kohal tugev

Tuomas Kyrö

Tuomas Kyrö

süžeeliin, mis lugejat kõnetab. Kyrö on panustanud mitmekülgsetesse tegelasprofiilidesse, mis tõusevad tema jutustustes kesksele kohale. Inimesed kulgevad sündmuste voolus, mille kulgu nad alati ei suuda ega oska muuta, kuigi vool võib neid vahel endasse neelata. Nende mõtetest ja emotsioonidest pulbitsevad esile nii elu kui ka surma puudutavad kesksed küsimused. Kyrö paneb iga tegelase mõtlema ja otsutama, kuidas oma elu kasutada, ning see ongi kirjaniku üks tugevamaid läbivaid teemasid.

Aastal 2012 ilmus eestikeelsena Tuomas Kyrö teos „Kerjus ja jänes“ (tõlkinud Kadri Jaanits, kirjastus Tänapäev), mis on Soome ühiskonda satiiriliselt kommenteeriv triksterilugu rumeenlasest Vatanescust ja Helsingi kesklinnas elavast haavata saanud city-küülikust ning nende seiklusrikkast rännuteest läbi Soomemaa.

2017. aasta aprilli keskel ilmub eestikeelsena Soomes suurt populaarsust kogunud teos Mielensäpahoittaja, Ilosia aikoja (e.k „Kõike head, Toriseja!“ tõlkija Kadri Jaanits, kirjastus Varrak). Selle teose peategelaseks on Kyrö kaubamärgiks kujunenud 80-aastane üksi elav mees – solvuja, kes oskab solvuda ka selle peale, et päike paistab valel ajal. Mielensäpahoittaja -sarja raamatud on Soomes ühed müüduimaid ilukirjanduslikud teosed, lisaks on see populaarne ka audio- ja e-raamatu kujul.

Vaata ka: https://kirjandusfestival.tartu.ee/ 

Lisainfo: Kadri Kaljurand, kadri.kaljurand@finst.ee, tel: 56668460