Prima Vista: luuletajad Sanna Karlström ja Henriikka Tavi

10. mai 2017, Tartu, Soome Instituut, Ülikooli 11

Soome nüüdisluule paremikku kuuluvate luuletajatega vestleb nende loomingust ning soome luule praegustest tendentsidest Heidi Iivari. Vestlus ja luuletuste ettekandmine 10.05 algusega kell 17.00 Soome Instituudi raamatukogus (Ülikooli 11).

Sanna Karlström

Sanna Karlström

Sanna Karlström (1975) on auhinnatud soome luuletaja, kes on õppinud kirjutamist Orivesi kolledžis (Oriveden Opisto). Lisaks on ta õppinud Jyväskylä ja Helsingi ülikoolis folkloristikat, esteetikat ja kunstiajalugu. Juba esimese teose ilmumise järel peeti Sanna Karlströmi valmis luuletajaks. Teda on pälvinud kiitust minimalistliku väljendusviisi, modernistliku luulekeele ning kauni ja oskusliku luule ülesehituse eest. Karlströmi loomingule omane tunnusjoon on rolliluule. Nendes luuletustes räägib ta palju sõltuvustest, moraalist, peresuhetest, mälust ja mälestustest, armastusest ja alistusest.

Henriikka Tavi (1978) on auhinnatud soome luuletaja. Tavi on õppinud Helsingi ülikoolis teoreetilist filosoofiat, esteetikat ja üldist kirjandusteadust. Tavi loomingut on iseloomustatud mitmel moel, aga läbivaks märksõnaks on olnud eksperimentaalsus. Ta luuletused on tihtipeale mängulised ning tradistioone murdvad. Tavi justkui venitab keelt ning katsetab, kuivõrd erinevaid asju saab väljendada sõnade teistsuguse asetamisega raamatu lehekülgedele.

Henriikka Tavi

Henriikka Tavi

Eesti keeles on Tavi ja Karlströmi luuletused ilmunud luulekogumikus “8 + 8 II. Eesti ja Soome luulet = suomalaista ja virolaista runoutta”. Lisaks ilmub kevadel 2017 eesitkeelsena Henriikka Tavi luulekogu “Toivo”. Raamatu eestikeelseks nimeks saab olema “Lootus” (tõlkija Kätlin Kaldmaa). Raamat ilmub sarjas PENi raamatukogu.

 

Vaata ka: https://kirjandusfestival.tartu.ee/ 

Lisainfo: Kadri Kaljurand, kadri.kaljurand@finst.ee, tel: 56668460