Prima Vista: Kaja Kunnas, Marjo Näkki, René Nyberg

12. mai 2017, Tartu, Tartu Linnaraamatukogu, Kompanii 3

Vestlusringis Soome, Baltimaade ja Venemaa suhetest ning ajaloost osalevad „Ülelahe suhteraamat. Uue ohu aastad“ autorid Kaja Kunnas ja Marjo Näkki ning teose „Viimane rong Moskvasse“ autor René Nyberg. Vestlust juhib Soome Instituudi juhataja Anu Laitila. Vestlus toimub soome ja eesti keeles Tartu Linnaraamatukogu saalis 12. mail algusega kell 15.00.

M. Näkki ja K. Kunnas

M. Näkki ja K. Kunnas

Kaks Eestit põhjalikult tundvat Soome ajakirjanikku – Kaja Kunnas ja Marjo Näkki – kirjutasid 2016. aastal raamatu Suomenlahden suhdekirja. Uudet vaaran vuodet (eesti keeles 2017, „Ülelahe suhteraamat. Uue ohu aastad“, tõlkija Tiina Maripuu), mis räägib Eesti, Soome ja Venemaa tänasest “suhtekolmnurgast”. Soome lahe julgeolekuolukord on pärast Ukraina sõja algust radikaalselt muutunud. Kuidas vaadeldakse pingelist olukorda Eestist, kus Obama kuulutas kõvahäälselt, et Ühendriigid ja NATO kaitsevad Eestit, aga samal ajal röövib Vene julgeolekuteenistus Eesti kaitsepolitseiniku Eestist Vene piiri lähedalt? Kas Ukraina taoline kriis oleks võimalik ka Eestis, kus on suur venekeelne elanikkond? Missugune infosõda käib lahe lõunakaldal? Milline näeb välja Soome erapooletus? Milline on tegelik olukord Eestis ja Soomes? Kas kaks vennasrahvast on triivinud eri pooltele? Ja mida teeb Venemaa?

Pika diplomaadikarjääri teinud René Nyberg (1946) kasvas üles kakskeeles peres Helsingis. Soome ja rootsi keele kõrval õppis ta juba väga noorelt selgeks ka saksa keele. Ta lõpetas Helsingi Saksa kooli ja magistrikraadi omandas

René Nyberg

R. Nyberg

Helsingi ülikoolis riigiteaduste erialal. Teda peetakse suurepäraseks välis- ja julgeolekupoliitika asjatundjaks.  Aastal 2015 ilmus paljukiidetud teos Viimeinen juna Moskovaan (eesti keeles 2017, “Viimane rong Moskvasse”, tõlkija Piret Saluri), milles Nyberg seob omavahel ühte üldiseid sündmusi ja oma perekonna ajalugu. See on dramaatiline perekonnalugu, mis moodustab osakese Soome, Baltimaade ja Nõukogude Liidu  ajaloost. See on lugu noore juuditari keelatud armastusest teiseusulise vastu 1930. aastate Helsingis – ja ühe teise noore juuditari ellujäämislugu sõjaaegses karmis tegelikkuses.

Vaata ka: https://kirjandusfestival.tartu.ee/

Lisainfo: Kadri Kaljurand, kadri.kaljurand@finst.ee, tel: 56668460