Noortekirjanik Salla Simukka Rakveres

10. mai 2014, Rakvere, Rakvere Teatri väikeses majas

Maikuus tuleb Soome Instituudi kutsel Eestisse Prima Vista kirjandusfestivalile Soome noortekirjanik Salla Simukka, kelle populaarse triloogia esimene raamat ilmus äsja ka eesti keeles.

Eestis esineb Salla Simukka Prima Vista kirjandusfestivalil kokku kolmel korral:

8. mai kell 16 Rahva Raamat (Viru Keskus) Tallinnas. Autoriga vestleb Kadri Jaanits.
9. mai kell 15 Soome Instituut (Ülikooli 11) Tartus. Autoriga vestleb Heidi Iivari.
10. mai kell 13.30 Rakvere Teatri väikeses majas. Autoriga vestleb Marii Rikken.

Salla Simukka (s. 1981) on kirjanik, kirjanduskriitik ja tõlkija ning üks olulisemaid nimesid tänases Soome noorsookirjanduses. Ta on avaldanud pool tosinat noorteromaani ja näidendit ning kirjutanud muuhulgas ka stsenaariumi väga populaarsele Soome teleseriaalile ”Uusi päivä”. 2012. aastal pälvis ta maineka Topeliuse preemia, järgmisel aastal auhinnati Simukkat Suomi-preemiaga.

Romaani peategelaseks on 17-aastane Lumikki (e. k. Lumivalgeke) Andersson: väga iseseisev ja tugev, samas üksildane ning omaette hoidev tüdruk. ”Ma olen Hercule Poirot’ ja Lisbeth Salanderi salajane laps,” ütleb ta enda kohta. Ühel päeval leiab Lumikki oma kooli pimikust sinna kuivama riputatud pestud viiesajaeurosed rahatähed, mis lõhnavad vere järele. Lumikki uudishimu saab võitu ning ta murrab truudust oma senisele motole, mille järgi ”[siin] elus on kõige parem oma nina mitte igale poole toppida”. Ta leiab ennast keset rahvusvahelist narkoäri, kus tema vanad põhimõtted pannakse ohtlikult proovile. Lähitulevikus rullitakse Lumikki elu saladused ja seiklused lahti veel ka triloogia teises osas ”Valge nagu lumi” tänavu sügisel ning tulevikus jõuab eesti lugejate ette kindlasti ka kolmas osa ”Must nagu eebenipuu”.

Lumivalgekese triloogia koduleht: lumikkitrilogia.wordpress.com/salla-simukka (also in English)

Salla Simukka koduleht: sallasimukka.wordpress.com (suomeksi)

Lisateave:

Heidi Iivari
heidi.iivari@gmail.com
tel. 56691400
Soome Instituut
www.finst.ee