Minna Lindgren Prima Vistal

5. mai 2016 - 6. mai 2016, Haapsalu, Tartu ja Haapsalu

Populaarne Soome kirjanik Minna Lindgren esineb Prima Vista kirjandusfestivali raames nii Tartus kui ka Haapsalus.

Minna Lindgren

Minna Lindgren

5. mail kell 18
Soome Instituudi raamatukogu (Ülikooli 11).
Kirjanikku intervjueerib Heidi Iivari.

6. mail kell 16
Haapsalu Kultuurikeskus (Posti 3).
Kirjanikuga vestleb Kadri Kaljurand.

Minna Lindgren (s 1963 Helsingis) on Soome kirjanik ja ajakirjanik, keda tuntakse peamiselt raadioinimesena: ta on teinud endale nime Yleisradios ehk Soome rahvusringhäälingus, töötades seal nii programmijuhi, saatejuhi kui ka produtsendina. Hariduselt on ta muusikateadlane – lõpetas Helsingi Ülikooli magistrikraadiga 1993. aastal. Lindgreni esimene romaan „Kuolema ehtoolehdossa“ ilmus 2013. aastal. See tõlgiti eesti keelde kaks aastat hiljem pealkirjaga “Surm Õhtuhiies”. Järgmised Ehtoolehto-triloogia osad “Õhtuhiie pagulased” („Ehtoolehdon pakolaiset“) ja “Õhtuhiie häving” („Ehtoolehdon tuho“) ilmusid Soomes vastavalt 2014. ja 2015. aastal. Praegu plaanitakse Lindgreni debüüdi põhjal teha film.

Varem on Lindgren kirjutanud kaks följetonikogumikku ning oma erialaga seotud teoseid. Sellesse valdkonda kuuluvad näiteks Soome helilooja Leif Segerstami elulooraamat “Leif Segerstam nüüd!” („Leif Segerstam nyt!“, 2002) ning tema ja doktor Olli Löytty klassikalist muusikat käsitlev kirjavahetus „Sümfooniliste tervitustega“ („Sinfoniaanisin terveisin“, 2014).

Lindgren on auhinnatud kirjanik: näiteks pälvis ta 2009. aastal Bonnieri ajakirjanduspreemia ning 2014. aastal Aleksis Kivi Seltsi auhinna. Mullu valiti tema teos “Õhtuhiie pagulased” Runebergi preemia kandidaadiks.

Ehtoolehto-triloogia tegevuse keskmeks on vanadele inimestele mõeldud hooldekodu, kus hakkab juhtuma veidraid asju. Teoste peategelasteks on pansionaadi elanikud, ennekõike 90-aastased Siiri ja Irma. See on südamlik ja põnev lugu vanadusest, sõprusest ja elust tavalises pansionaadis, kus dementsete osakonda sattumine on surmastki hullem.

Lindgren seob traditsioonilise krimikirjanduse vananemise temaatikaga, mis on kirjanikku ennast väga isiklikult puudutanud. Enne kirjanikukarjääriga alustamist kirjutas Lindgren oma isa haigusest ja surmast dramaatilise loo, mille avaldas Soome suurima ajalehe Helsingin Sanomat kuulisas Kuukausiliite. Tema isa oli tuntud Helsingi Ülikooli saksa keele professor Kaj Brynolf Lindgren (1922–2007), kes oli otsustanud keelduda haigusega kaasnevast haiglaravist ning surra lihtsalt „omamoodi“. See soov oli Soome tervishoiuametnikele arusaamatu ning ennekuulmatu. Bürokraatide arvamus oli, et kõige turvalisem on vanuritel surmale vastu minna hooldekodus. Niisiis alustati pikka vaidlust, et Lindgreni isa saaks surra ravi ning ravimiteta.  Soome rahvusringhääling YLE tegi sellest dokumentaali „Isa surm“ („Isän kuolema“). Selle traagilise loo kajastamise eest pälviski Lindgren 2009. aastal Bonnieri ajakirjanduspreemia.

Ehtoolehto-triloogiat on saatnud suur rahvusvaheline edu, teoste väljaandmise õigused on müüdud juba seitsmesse eri riiki. Lindgreni läbimurderomaane saab peagi lugeda muu hulgas inglise, saksa, hispaania ja prantsuse keeles.

Lisainfo: Kadri Kaljurand, kadri.kaljurand@finst.ee, tel: 56668460