Kirjanik Zinaida Lindén Eestis

11. oktoober 2011 - 14. oktoober 2011, Narva

Soome kirjanik, rootsi keeles kirjutav Zinaida Lindén, kes on tõlkinud oma raamatuid ka vene keelde on eesti lugejale tuttav juba möödunud aasta kevadest, kui ta oli Tartu traditsioonilise kirjandusfestivali Prima Vista külaline. Toona käis Lindén muuhulgas ka Tartu Vene Lütseumis kirjandushuvilistele õpilastele esinemas. Pärast seda huvitavat ja sooja kohtumist sündis idee kutsuda Lindén jälle Eestisse ja taas ka õpilastega kohtuma.

Soome Instituut toob kirjanik Zinaida Lindéni Lasnamäele, Noarootsi ja Narva.

Leningradis sündinud, Soomes elava ja rootsi keeles kirjutava Lindéni teemad juurtest, identiteedist, vähemuskeelte olukorrast on aktuaalsed ka Eestis ühiskonnas ning tänavu samuti üks Soome Instituudi prioriteete – instituudi korraldatud traditsioonilisel Luulesõidul läbi nelja maa esindas läti luulet liivlane, soome poeesiat soomerootslane, rootsi luulet saam ja eestlasi venelane.

Uued kokkuasaamised Lindéniga leiavad aset 11. – 14. oktoobrini. Kirjanik kohtub venekeelsete õpilastega Tallinna Lasnamäe Gümnaasiumis ning käib ka Noarootsi (Nuckö) Gümnaasiumis. 1990. aastal uksed avanud Noarootsi Gümnaasium asub Läänemaal, piirkonnas, kus omal ajal elas rannarootslasi. Koolis õpetatakse lisaks tavalistele õppeainetele rootsi keelt ja põhjamaade kultuuri. Kuid Zinaida Lindén on oodatud ka Narva Keskraamatukokku. On ju põhiliselt venekeelse elanikkonnaga Narva teisalt ka paljurahvuseline linn, kus alati on tuntud elavat huvi põhjamaade kultuuri vastu.

Lindéni esinemiskeeleks Tallinnas ja Narvas on vene keel, Noarootsis aga rootsi keel.

Zinaida Lindéni saadab kohtumistel eesti luuletaja Igor Kotjuh.

Lindén viibib Eestis Soome Instituudi kutsel ja Soomerootsi kultuurkapitali toetusel. Kohtumistega seoses on Soome Instituut hankinud koolidesse ja Narva raamatukokku Lindéni raamatuid, samuti saab neid laenutada instituudi Tartu osakonnast.