Kirjandusfoorum: Hassan Blasim ja Mathias Rosenlund

7. aprill 2016, Tallinn, Eesti Rahvusraamatukogu saal, Tõnismägi 2

Kuidas mõista teisi? Kuidas end mõistetavaks teha? Kuidas saavutada dialoog vähemus- ja põhikultuuri vahel? Kuidas olla kaasatud ja kuidas ise kultuuriruumis kaasa lüüa?

Kirjandus kultuuride ristteel

7. aprillil Eesti Rahvusraamatukogus toimuval kirjandusfoorumil “Kirjandus kultuuride ristteel” kõnelevad vähemusrahvustest kirjanikud ja pagulasautorid, aga ka õpetajad ja raamatukogutöötajad Eestist ja Põhjamaadest.

Juba kolmandat korda toimuvat Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorumi korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis. Soome Instituut toob seekord Tallinna raamatumessi raames toimuvale kirjandussündmusele kaks põnevat esinejat. Sellest, mis tunne on olla vähemusrahvust esindav kirjanik Soomes, vestlevad iraagi päritolu Hassan Blasim ja soomerootslasest kirjanik Mathias Rosenlund. 

Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum

Hassan Blasim ja Mathias Rosenlund
7. aprillil 2016 kell 11
Eesti Rahvusraamatukogu saal, Tõnismägi 2

 

Hassan Blasim

Hassan Blasim

Hassan Blasim, foto Katja Böhm

Hassan Blasim (1973) on iraagi päritolu režissöör ja kirjanik. 2004. aastal, pärast seda, kui tema looming talle kodumaal probleeme tekitas, tuli ta Soome elama.

Hassan Blasimi raamatud on kogunud tuntust nii Soomes kui ka mitmel pool maailmas. Jutukogu “The Iraqi Christ” pärjati 2012. a. inglise PEN-klubi auhinnaga Writers in Translation ning kaks aastat hiljem briti ajalehe The Independent kirjanduspreemiaga. Viimasele kandideeris ka Blasimi eelmine jutukogu “Madman of Freedom Square” (2009). Hassan Blasim kirjutab araabia keeles.

Samal päeval, kui Hassan kirjandusfoorumil esineb, jõuab tema looming ka esmakordselt eestikeelse publikuni – 7. aprillil esietendub Tartus tema näidend #DIGITALHATSGAME.

See on lavastus aktivistidest – poliitilistest häkkeritest, kes üritavad maailma muuta.

Inimkond on justkui vägivalla kruustangide vahel ja muutus on vältimatu: aktivistid väänavad mõõga kivist välja ja katavad end digitaalse raudrüüga. Kuid mõistagi ei ole nemad kübermaailma ainsad netitargad: need Robin Hoodid võivad unustada, et samu võtteid, mida kasutavad head, võivad kasutada ka pahad.

#DIGITALHATSGAME

Tartu Uues teatris 7.-9.4.2016
Tallinnas Von Krahlis 30.4. ja 1.5.2016

#DIGITALHATSGAME on esimene eestlasteni jõudev Hassan Blasimi teos. Näidend valmib Tampere Telakka Teatri ja Tartu Uue Teatri koostöös.

 

Mathias Rosenlund

Mathias Rosenlund 2013. Photo by Mary Saaritsa

Mathias Rosenlund, foto Mary Saaritsa

Mathias Rosenlund (1981) on soomerootsi kirjanik, kellelt on ilmunud kaks romaani. Tema 2013. aastal elulooline romaan “Kopparbergsvägen 20”  räägib vaesusest, kõrvalejäetusest, passiivsusest ja madalast enesehinnangust. Kõrgelt on hinnatud raamatu sotsiaalpoliitilist sõnumit.

Möödunud aastal ilmus Rosenlundi teine teos “Kuohukuja 5”.


Info
Anna Laine
Soome Instituudi programmijuht
anna.laine@finst.ee