Avalik loeng teatriuuendaja Jouko Turkkast

8. detsember 2016, Tartu, TÜ Kirjanduse ja teatriteaduse osakond (Ülikooli 16-109)

Seekordne Granö avalik loeng käsitleb Soome unustamatut teatrilavastajat Jouko Turkkat (1942-2016). Keevalisest teatriuuendajast räägib Helsingi Teatriakadeemia professor ja lavastaja Esa Kirkkopelto. 

1150

Foto: Alchetron.com

Turkkat tuntakse kui soome teatrimaastiku uuendajat, kes Teatriakadeemia rektori ning näitleja- ja lavastajatöö professorina töötades pani rõhku eelkõige füüsilisele teatrile. Turkkat seostatakse sageli tema endiste õpilaste poolt moodustatud näitlejarühmaga – see kandis nime Jumalan teatteri (tõlkes: Jumala teater), mida tuntakse eelkõige 1987. aastal Oulus toimunud etendusega, mille käigus „neli noort meest tormasid lavale, võtsid end riidest lahti, määrisid kokku pruuni lögaga ning ründasid tulekustutite, piitsa ning väljeheidetega kaetult oma istekohtadel istuvat publikut“ (Kaleva ajaleht 18.1.1987).

On the Pedagogical Theatre of Finnish Theatrical Director and Controversialist Jouko Turkka

8. detsembril 2016 algusega kell 14.15
TÜ Kirjanduse ja teatriteaduse osakond (Ülikooli 16-109)

Inglise keeles.

9. detsembril viib Kirkkopelto läbi ka töötoa TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti üliõpilastele.

The lecture focuses on the analysis of the pedagogical experiment in actor training that theatre director Jouko Turkka (1942–2016) carried out in the 1980s at the Theatre Academy Helsinki. The presentation, based on the testimonies of former students of Turkka, considers the way how the peforming body became de- and reconstructed at the Turkka School and what kind of consequences we should draw from that experiment in present-day actor training. The lecture bases on the results of the “Actor´s Art in Modern Times” research project conducted at the Theatre Academy since 2008.

Esa Kirkkopelto

Esa Kirkkopelto

Esa Matti Kirkkopelto (1965) on soome lavastaja, stsenarist ning alates 2007. aastast Helsingi Teatriakadeemia kunstiteaduse professor. Hariduselt on ta dramaturg ja filosoofiadoktor. Kirkkopelto alustas 1984. aastal filosoofiaõpinguid Helsingi ülikoolis ning aasta hiljem ausus Helsingi Teatriakadeemias dramaturgiat õppima Jussi Parviaineni käe all.

Kirkkopelto tutvus soome teatri vastuolulise suurkuju Jouko Turkkaga 1980ndatel Helsingi Teatriakadeemias õppides. Kirkkopelto juhib Turkka pedagoogikal põhinevat uurimust, mille käigus kogutakse ja salvestatakse Teatriakadeemias tema käe all näitlejaks õppinute meenustusi ja oskusi.

 

Lisainfo:
Kadri Kaljurand
kadri.kaljurand@finst.ee
tel. +372 56 668 470

 

Granö loengusari

Koostöös Soome Instituudiga kutsuvad Tartu Ülikooli teaduskonnad endale külla Soome tippteadlasi, kes peavad avaliku loengu. Loengud toimuvad koostöös Turu ülikooli ja Tartu ülikooli Granö-keskusega. Sarja eesmärgiks on luua uusi suhteid Eesti ja Soome teadlaste vahel.

 

Rohkem infot ning toimunud loengute salvestused leiad SIIT