19. augustil teeb uksed lahti uus kultuurikeskus Tallinna lähedal – Viimsi Artium. Artiumi avaprogrammis säravad rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud etenduskunstnikud Soomest: esitlusele tulevad Tero Saarineni, Johanna Nuutineni ja Rauli Dahlbergi lavastused. Soome programm jõuab Artiumi lavale koostöös Soome Instituudiga.

Kaasaegne tsirkus kompab inimvõimete piire

Race Horse Company “O’DD” Foto: Minja Kaukoniemi

25.8 etendub Artiumis Soome kaasaegse tsirkuse lipulaeva Race Horse Company artisti Rauli Dahlbergi soololavastus „O’DD“. Batuudivirtuoos ja akrobaat Rauli Dahlberg paneb lavastuses proovile inimvõimete piirid, ületades gravitatsiooni ning füüsikaseadusi. Etenduse koreograafia on valminud koostöös auhinnatud tantsija ja tantsulavastaja Jarkko Mandeliniga, kes ühendab oma loomingus võitluskunste ja nüüdistantsu. 2020. aastal esietendunud ja mitmete rahvusvaheliste festivalide programmis olnud „O’DD“ võitis 2021. aasta Sirkuksen Lumo auhinna, mis antakse Circusinfo Finlandi poolt välja parimale kaasaegse tsirkuse lavastusele. Piletid ja lisainfo (link).

Ikooniline tantsuetendus ja selle uusversioon jõuavad Eesti publiku ette

Tero Saarinen Company “HZ” Foto: Kai Kuusisto

Soome kaasaegse tantsu lipulaeva Tero Saarinen Company kaksiklavastust “HZ | HUNT“ etendusi saab vaadata 30.8 ja 1.9. Tantsija ja koreograafi Tero Saarineni poolt 1996. aastal loodud Tero Saarinen Company on Soome kultuuri oluline ekspordiartikkel, mis loob pidevalt koreograafiat maailma juhtivatele tantsuorganisatsioonidele. 30. augustil jõuab Eesti publiku ette Tero Saarineni Igor Stravinski balletist “Kevadpühitsus” inspireeritud lavastus “HUNT”, mis esietendus 2002. aastal Veneetsia biennaali tellimusel ja mida on sellest ajast saatnud menu nii publiku kui ka kriitikute seas. Etendusele järgneb kohtumine autoriga ja linastub Saarineni loomingut käsitlev dokumentaalfilm “Rooted with wings” (režissöör Thomas Freundlich). Piletid ja lisainfo (link). 1. septembril etendub lavastuse teine pool “HZ“, mille koreograafiks on Johanna Nuutinen. Lisaks toimub Maarja Nuudi kontsert “Hinged”. Piletid ja lisainfo (link).

Soome Instituudi programmijuht Duha Elsayed tõstab hinnatud esinejate kõrval esile Soome-Eesti kultuurikoostöö olulisust ja järjepidevust: “Instituudil on väga hea meel, et Viimsi Artiumi avaprogrammis on nii palju rõhku pandud Soome tipptegijatele. Soome sild vajab ehitajaid kogu aeg. Rahvusvahelise tuntuseni jõudnud Tero Saarinen, Johanna Nuutinen ja Rauli Dahlberg on meile, soomlastele, tohutu uhkuse allikaks ning seda tunnet tahame jagada ka oma Eesti sõpradega.”

Lisainfo: Soome Instituudi programmijuht Duha Elsayed, 5857 5638