Üldrahvalikul saunapäeval 10. juunil 2023 kuulutatakse välja üldine saunarahu.

Soomes on peetud riiklikku saunapäeva juuni teisel laupäeval juba aastast 1986. Päeva tähistatakse saunarahu väljakuulutamisega. Rahvusvahelise Saunaassotsiatsiooni ISA üheks eesmärgiks on muuta saunapäev ka rahvusvaheliseks.

Eestis on aasta 2023  kuulutatud sauna-aastaks.  Sestap kutsuvadki Eesti Maaturismi Ühing ja Soome Instituut kõiki eestlasi tähistama 10. juunit saunapäevana ja osalema saunarahu väljakuulutamisel.

„Kutsume kõiki juunikuu teisel laupäeval saunatama, olgu oma saunas, saunateenuse pakkuja juures või avalikus saunas. Saunapäeval kaasalöömine on lihtne, eeldab vaid soovi ja tahet ning lugupidamist saunakultuuri vastu“ ütles Eesti sauna-aastat korraldava Eesti Maaturismi Ühingu  tegevjuht Raili Mengel.

Eesti Maaturismi Ühing jagab saunaomanikele ja avalikele saunadele saunarahu manifesti – see on kõigile soovijatele allalaetav www.sauna2023.ee ja www.maaturism.ee veebilehtedelt ning Maalehe  portaalist www.maaleht.ee/sauna. Manifest on Soome Instituudi kodulehelt allalaetav eesti, soome, inglise, võru, ukraina ja vene keeles.

Saunarahu on püha ja puutumatu

Saunarahu on aastasadu peetud vana linnaõiguse pühaks ja puutumatuks osaks. Soomes hakkas Rahvusvaheline Suitsusaunade Selts saunarahu välja kuulutama alates 1995. aasta saunapäevast. Inspiratsiooni saadi keskajal Rootsis kehtinud rahuseadustest. Nüüdseks on saunarahu manifest tõlgitud 20 keelde.

„Saunarahu väljakuulutamine on lihtne: lähme sauna, võtame välja soovitud keeles teksti ja loeme selle ette avalikku sauna tulnutele või omaette oma saunas. Võib korraldada ka piduliku sündmuse, nagu on olnud viimastel aastatel kombeks Soomes. Igaüks omal moel,“ ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

Tünnisaun Läänemere rannas. Foto Pixabay.

Saunapäeva tähistatakse ka Põhja- ja Baltimaades, isegi Jaapanis. Mõned riigid tähistavad seda juuni esimesel laupäeval, mõned muul ajal. Rahvusvahelise Saunaassotsiatsioon ISA  soov on kinnistada ülemaailmseks saunapäevaks just juuni teine laupäev.

Saunapäevast pole Soomes veel ametlikku lipupäeva saanud, aga saunasõprade mastides lipud igal juhul lehvivad. Soome muuseumiagentuuri hinnangul käib ligi 90 protsenti soomlastest igal nädalal saunas. Teisisõnu võib oodata miljoneid leiliviskeid ka tänavusel saunapäeval.

Kas teadsite, et Võrumaa suitsusaunatraditsioon on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas  2014. aastast ja  Soome saunatraditsioon 2020. aastast?

Rohkem infot:
Raili Mengel, Eesti Maaturismi Ühing tegevjuht,  eesti@maaturism.ee
Hannele Valkeeniemi, Soome Instituudi juhataja, hannele.valkeeniemi@finst.ee.

Rajaportti saun Tamperes on Soome vanim töötav avalik saun. Sel aastal kuulutatakse Soome saunarahu välja just Rajaporttis. Foto: Visit Finland/ Laura Vanzo