Tuutikki Tolonen. Foto Otto Virtanen

Eestiski rohkelt lugejaid leidnud Soome kirjanik ja sõnakunsti õpetaja Tuutikki Tolonen (s. 1975) kohtub Eestis lugejatega ning õpetab õpetajaid õpetama ja lapsi kirjutama.

Hariduselt soome keele õpetaja ning ametilt kirjanik ja sõnakunstiõpetaja Tuutikki Tolonen on kirjutamise kõrvalt üle 20 aasta õpetanud lastele ja noortele sõnakunsti, ning viinud koolitajana läbi erinevaid sõnakunsti õpetamise koolitusi täiskasvanutele. Sõnakunstipedagoogika arendamise eest on ta saanud Soome riikliku lastekultuuri autasu.

Tallinnas ja Tartus

Neljapäeval, 7. septembril toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tuutikki Toloneni töötuba alg- ja põhikooliõpetajatele, kes on huvitatud lastele sõnakunsti õpetamisest. Kohad said paraku täis praktiliselt samal päeval, kui kuulutus avaldati, ent õnnelike registreerunute jaoks tuleb sõnakunsti loeng-töötoas juttu loovkirjutamise õpetamisest, selle vajadusest, eesmärkidest ja rõõmutoovast olemusest ning sellest, kuidas sõnakunsti võtteid kasutada eri olukordades.

Reedel, 8. septembril võtab kirjanik osa Lugemistunnist Tartus Pirogovi platsil raekojahoone taga, kus ta loeb lastele ette lõigu oma raamatust.

Laupäeval toimub aga Tallinnas Kirjandustänava Festivalil kl 14.30 Tuutikki Toloneni minevikku piiluv sõnakunstitöötuba kõigile, kes oskavad kirjutada (või kel on kaasas keegi, kes oskab).

Looming eesti keeles

Tuutikki Toloneni sulest on ilmunud menukas lasteromaanisari kollidest. Ka eesti keeles on ilmunud „Kollivalve“ (Mörkövahti, Tammi, 2015), mis on saanud Arvid Lydeckeni auhinna (2016) ja seda on tõlgitud juba rohkem kui 25 keelde. Ka teine osa „Kollitunnel“ (Mörköreitti, Tammi, 2016) ilmus kirjastuses Tiritamm. Lugu saab alguse sellest, et lapsehoidjat ootav perekond leiab ukse tagant takuse karvaga eluka, käes kortsunud paberitükk kirjaga, et ta on koolitatud pool-inimene, rahvapäraselt „koll“, erialalt laste- ja koduhoidja.

Eesti Raamatus on ilmunud ka „Agnese“ sarja eestikeelsed tõlked, mida kaunistavad soome illustraatori ja graafilise kujundaja Kati Vuorento (s. 1973) joonistatud müstilised, salapärast meeleolu loovad pildid.