Soome Rahvusringhääling Yle on kokku kogunud soovitused Soome suvisest kunstielust, mis pakub uusi näitusi karjustest Pariisi atmosfäärini. Jagame soovitusi oma lugejatega.
1. Soome klaasibiennaal: Riihimäki, Iittala, Nuutajärvi 5.6.–8.6.
Soomlased armastavad kauneid klaasesemeid ja nende kogumist ning suvel on klaasisõpradel uus sihtkoht: Soome klaasibiennaal. Ürituse korraldavad ühiselt klaasilinnad Iittala, Riihimäki ja Nuutajärvi. Nelja päeva jooksul saab klaasikunstiga tuttavaks näituste ja töötubade vahendusel.
15 aastat tagasi kolis fotograaf Karoliina Paatos Nevadasse Ameerika Ühendriikidesse, millest sai aastatepikkune teekond kauboikultuuri südamesse. Paatos on pildistanud kahe õe kasvamist ühes kauges rantšos, ja nende armastust hobuste vastu. Oma teises fotoseerias on ta jäädvustanud gei rodeo, mis rikub kauboikultuuriga seotud traditsioonilisi norme.
3. Pariisi taeva all – kunstnike prantsuse teemad: Halosenniemi, Tuusula 30.4.–14.9.
Maalikunstnik Pekka Haloneni sünnist möödub 170 aastat. Ta oli üks Tuusulanjärvi kunstnikekogukonna kuulsamaid kunstnikke ja rahvusromantistliku ateljeekodu peremees. Halosenniemi suvenäitus esitleb Soome kunstnike Prantsusmaal 19. ja 20. sajandi vahetusel maalitud teoseid. Pariis oli uute kunstivoolude keskus ja seetõttu reisisid sinna kunsti õppima ka Soome kunstnikud. Lisaks Pekka Halonenile on näitusel Eero Järnefelti, Albert Edelfelti ja Elin Danielson-Gambogi tööd.

Ana Teresa Barboza: Toisiinsa punoutuvat tarinat, 2025, fragment. Helsinki Biennaali 8.6.–21.9.2025, Vallisaari Foto: HAM / Helsinki Biennaali / Sonja Hyytiäinen
4. Helsingi biennaal: Vallisaari, HAM, Esplanadi park, Helsingi 8.6.–21.9.
Iga kahe aasta tagant toimuv Helsingi biennaal on hea põhjus minna suvisele piknikule Vallisaarisse. Sel aastal on teemaks varjupaik. 2025. aasta biennaal esitleb ligi 40 kunstnikku ja kollektiivi üle maailma. Lisaks Vallisaarile laieneb kunst Esplanadi parki ja Helsingi kunstimuuseumisse HAM. HAMis saab näha ühe kuulsaima nüüdiskunstniku, jaapanlase Yayoi Kusama skulptuuri.
5. Salmela kunstikeskus, Mäntyharju ja Vuohijärvi loodus- ja kultuurimaja 7.6–10.8 ning „Gufitar-äijä vaatas otse mu hinge“, Särestö, Kittilä 6.6.2025–10.1.2026.
Sel aastal tähistatakse suurejooneliselt kunstnik Reidar Särestöniemi (1925–1981) 100. sünniaastapäeva. Kunstnik, kes ammutas motiive Lapimaa loodusest, on suve peakunstnik Salmela kunstikeskuses ja Vuohijärvi loodus- ja kultuurimajas. Lisaks avatakse juunis Kittiläs Särestös muuseumi teine juubelinäitus.
6. Gunnel Wåhlstrand: Turu Kunstimuuseum, Turu 6.6.–14.9.
Stockholmis elav Gunnel Wåhlstrand on üks Rootsi olulisemaid kaasaegseid kunstnikke, kel on suvel esimene isikunäitus Soomes. Turu Kunstimuuseumis on eksponeeritud tema suureformaadilised maalid mälestustest, inimestest ja maastikest.
Moedisainer Teemu Muurimäki nimi on saanud tuntuks seoses Eurovisiooni lauluvõistluse ja iseseisvuspäeva vastuvõtuga. Ta on paljude piduliste usaldusväärne disainer ning tema karjäär moemaailmas on kestnud 25 aastat. Satakunta Muuseumis saab näha disaineri suurejoonelisi õhtukleite ja Käärijä neoonrohelist boolerot. Ta disainis selle koos Elina Lario ja Vesa Silveriga.
8. Neuloos herbaariumis: Aboa Vetus Ars Nova, Turu 13.6.–21.9.
Näitus Turu Aboa Vetus Ars Nova muuseumis on rõõmu ja taipamise paik. Skulptor ja kontseptuaalkunstnik Anu Tuomineni teoste hulka võivad kuuluda näiteks potialused, kingasarved, pesulõksud või värvipliiatsipulgad. Ta ehitab oma kunstiteoseid kirbuturgudelt või loodusest leitud esemetest ja materjalidest. Tuomineni kätes omandavad need uue tähenduse. Näituse nime võib ka tõlkida kui kudumishäiret.
9. Mänttä kunstinädal: Mänttä 15.6.-31.8.
Igal suvel suunduvad kujutavast kunstist huvitatud Mänttässe, kus on Soome suurim kaasaegse kunsti suvine näitus ja kunstinädal. Sel aastal on teemaks “Ei”!
Ka Pocos esinenud kunstnik Antti Eklundi austusavaldus farmiloomadele ja manifest loomade hea kohtlemise ja heade elutingimuste nimel! Kunstnik on kohal ja jagab hea meelega mõtteid näituse kohta kolmapäevast, 9. juulini kuni laupäevani, 12. juulini. Antti Eklund soovis rõhutada loomade väärikust, riietades neid noore Eesti disaineri Sigrid Kuuski uhketesse ehetesse. Maalidel kasutatud 23-karaadine lehtkuld suurendab teoste sära erinevates valgustingimustes. Kunstnik annetab 5% näituse müügitulust SEY tegevuse toetuseks. Sissepääs tasuta.