Soome Instituut osaleb Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammis kahe projektiga. Neist Alasti tõde edendab arutelukultuuri saunakultuuri eeskujul ning muusika- ja luuleteos Piir mõtiskleb piiride ületamise ja uute piiride tekkimise üle.

Saunatajad Jämsä Saunakyläs. Foto Hannele Valkeeniemi

Alasti tõde kutsub kultuuripealinna külalisi 10. ja 11. mail 2024 arvamusfestivalile, kus arutelulavadeks on saunalavad. Saun teeb võrdseks, saunas pole tiitleid, aumärke ega mundreid ning nutitelefone kaasa ei võeta. Vestluskultuur saunades on selline, nagu see peaks olema kogu ühiskonnas – sõbralik, vastandumist vältiv, ühisosa otsiv ja kaasav, kus ainult inimene loeb. See ongi alasti tõde sõna otseses mõttes.

Praegune ühiskondlik diskussioon on polariseerunud, lausa toksiline. Demokraatia vajab aga dialoogi, ja traditsiooniline käitumine saunas on dialoogile hea eeskuju – saunakultuuri igipõline osa on rahumeelsus ja usaldus saunatajate vahel.

„Sauna loomuses on võrdsus, leil muudab meid sõbralikumaks, ja lisaks on saun kasulik tervisele. Võib öelda, et saun teeb meist iseenda paremad versioonid. Saun on aga meie jaoks nii iseenesestmõistetav, et me pole isegi mõelnud saunast kui dialoogi pidamise ja vestluskultuuri eeskujust laiemalt,“ tõdes Soome instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

Saun on meie kultuuri süvajuur ja tõusev trend linna- ja kogukonnakultuuris – seda mitte ainult Eestis ja Soomes. Saun kaasatakse ka Tartule järgnevate kultuuripealinnade kavadesse Chemnitzis (2025)  ja Oulus (2026).

„On enam kui loomulik, et saun on Tartu kultuuripealinna kavas. Eesti suitsusaunakultuur võeti UNESCO vaimse pärandi nimekirja 2014. aastal ja see on tugevdanud saunakultuuri Eestis veelgi, tänavu tähistatakse isegi sauna-aastat“, ütles Rahvusvahelise Saunaassotsiatsiooni (ISA) president Risto Elomaa. Loe siit lingilt Elomaa ingliskeelset tervitust Tartu 24 ja Alasti tõe korraldajatele.

Alasti tõe koostööpartnerid on International Sauna Association (ISA), Eesti MaaturismOulu 2026Operaatio Pirkanmaa (Tampere regioon), Tartu Soome SeltsTartu 2024.

Elo Viiding esinemas Suurel Prõmmil Vabaduse väljakul 2010. Foto Ave Maria Mõistlik / Wikimedia Commons

PIIR on muusika- ja luuleetendus, mis toimub 7. mail 2024 Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses. PIIR kõneleb piiril olemise väljakutsetest, hirmudest piiride ületamise ees ja julgusest piire ületada. See uurib uute piiride teket, piire meie sees ja meie ümber. Teksti autor on eesti luuletaja Elo Viiding, muusika autor soomlasest Olli Kortekangas.

Piir valmib spetsiaalselt kaksiklinnade jaoks, ja selle maailma esietendus on Tartu 2024 alale kuuluvas Valgas. Tuleval aastal rändab Piir Sloveenia ja Itaalia piiril asuvasse Nova Gorica ja Gorizia kaksiklinna. Aastal 2026 kannab kultuuripealinna tiitlit Oulu, mille läheduses on Tornio-Habaranda kaksiklinn.

„Piir on teos, mille autorid ka ise ületavad piire – nad pole teinud koostööd omavahel, kuigi kõik on oma eriala tipud. Nüüd ületavad nad oma turvalisi piire, jagavad oskusi ja võrgustikke koostööpartneritega. Sellest võidavad kõik,“ kirjeldas projekti produtsent, Tuglase Seltsi juhataja Jaana Vasama.

Piiri partnerid on Tuglase SeltsSoome InstituutTartu Soome SeltsTartu 2024.

Ka väljaspool Tartu 2024 põhiprogrammi pakutav kultuurivalik on rikkalik. Soome Instituut toob mh Tartusse Soome fotokunstniku Elina Brotheruse pildistama Villa Tammekanni, mille on projekteerinud kuulus soome arhitekt Alvar Aalto.