Soome Instituudi rändnäitus “Soome disain – ilu argipäevas” keskendub esemetele, mille läbimõeldud disain hõlbustab ja muudab kaunimaks meie argipäeva. Näitusel on esindatud Soome disaini kuldaja loojate klassikaks muutunud teosed. 

Fiskarsi hetkega äratuntavad oranži käepidemega käärid tulid müügile 1967. aastal. Tänaseks on oranži käepidemega kääre Classic maailmas müüdud juba üle miljardi. Foto: Andrei Chertkov

Soome disain on rahvusvaheliselt tuntud juba pikka aega. Suur läbimurre toimus 1950. aastate Milano tarbekunsti triennaalidel. Tuntuimateks kuldaja disaineriteks olid Tapio Wirkkala, Kaj Franck, Timo Sarpaneva ja Alvar Aalto. Soome disaini lähtekohad ‒ looduslähedus, praktilisus, lihtne disainikeel ‒ kajastuvad ka olmekunstis.  

Soome Instituudi juht Hannele Valkeeniemi: “Soome disainil on pikk ajalugu. Kvaliteetne disain aitab muuta argipäeva sujuvamaks. Ajatud ja kaunid tarbeesemed on parim näide säästlikust arengust. Need on ka traditsiooniliseks kingituseks, kuna soomlased hindavad vastupidavust, praktilisust ja ilu.” Soome Instituudi kultuuriprogrammi juht Duha Elsayed sõnab, et kui osade näitusel eksponeeritud esemete puhul on nende Soome päritolu üldteada, siis teiste puhul võib nende päritolu tulla vaatajale uue info, isegi üllatusena. 

“Soome disain – ilu argipäevas” on mõtteline järg 2017. aastal Soome 100. iseseisvuspäeva puhul valminud näitusele “100 Soome asja” (link). Toona koguti Soome Instituudi eestvõttel  kokku väärika ekspositsiooni jagu esemeid, millest igaüks sümboliseeris just ühte kindlat iseseisvusaastat. Igal näitusele jõudnud asjal oli oma lugu, mis seotud Soome argipäeva, tööstuse, innovatiivsuse või huumoriga. 

Rändnäitused on Soome Instituudi poolt kureeritud ja toodetud näituste formaat, mille eesmärk on tuua erinevate sihtgruppideni tükike Soome kultuuri. Aastate jooksul on näitused olnud väljas paljudes Eestimaa raamatukogudes, kultuurimajades, muuseumides, koolides ja galeriides. Näituste valikuga tutvuda ja neid tellida saab Soome Instituudi kodulehe kaudu (link). 

Rändnäituse “Soome disain – ilu argipäevas” esimeseks peatuspaigaks on Cēsis (Läti). Näitus jääb Cēsise lossi näitusesaalis (link) avatuks kuni 30.9. 

Lisainfo: Soome Instituudi programmijuht Duha Elsayed, 5857 5638