Soome Instituut tähistab 5.-11. aprillil lugemisnädalat ja pühendab kirjandusele terve aprillikuu. Tõstame trükisõna fookusesse kahest erinevast aspektist: lugemine kui eluks vajalik oskus ning raamatud kui elu rikastav ja kaunistav kunst. Lugemisnädalal pealkirjaga „Lugemisoskus on ellujäämiskunst“ saab tutvuda Soome 2020. aasta kauneimate raamatutega, osaleda fotoväljakutsel, panna kõrva taha lugemissoovitusi ja lasta end hellitada luulel ja muusikal. Lisaks ootame kõiki huvilisi liituma Soome kirjanduse klubiga ning osalema raamatuklubis.

Aknanäitus toob Tartu kesklinna Soome kauneimad raamatud

5.–30.04 tutvustame instituudi raamatukogu kolmel suurel aknal (Ülikooli 11, Tartu) Soome eelmise aasta kauneimaid raamatuid (link). Soome Raamatukunsti Komitee valis 200 esitatud teose seast kauneimate raamatute hulka 25 teost, mille sekka pääses ka KUMU ja Amos Rexi Vana-Egiptuse kunsti teemalisest ühisnäitusest inspireeritud aimeteos, Mia Meri „Egypti – Kala sarkofagissa & muita mysteereitä“. Esikoha pälvis Ville Linna teos „Chasing Light – The archival photographs and drawings of Paavo Tynell“ Soome ühe tuntuima valgustidisaineri Paavo Tynelli töödest.

Fotoväljakutse „Minu kauneim raamat“ Facebookis – ilu vaataja silmades

5.-11.04 toimuva fotoväljakutse raames kutsume inimesi üles märkama ilu oma raamaturiiulis ja jagama fotosid oma kõige kaunimatest raamatutest ja/või nende sisust koos autori ja pealkirjaga Facebooki ürituse “Minu kauneim raamat” alla (link). Osalejate vahel loosime välja kolm imeilusat värskelt ilmunud raamatut Soome autoritelt.

Seitse inspireerivat lugemissoovitust – vaata videosid!

Tahaksid midagi head, aga ei tea, mida? Soome Instituut aitab! Igal lugemisnädala päeval avalikustame video ühe toreda inimese lugemissoovitusega. Jälgi meie Youtube’i kanalit (link) ja Facebooki (link), et teada saada, millist Soome autori raamatut soovitavad kirjanikud Peep Ehasalu ja Mika Keränen, toimetaja ja tõlkija Rain Kooli, Tartu Tamme gümnaasiumi õpilane Pihla Leena Põldma, Tallinna soome kooli 5. klassi õpilane Amanda ning luuletaja Heidi Iivari ja kirjandushuviline Venla Suojala Soome Instituudi raamatukogust.

ERMi hõimuklubis lisab sõnadele väge muusika

9.4 kell 19 kohtuvad ERMi hõimuklubi kontsert-luuleõhtul „Hoburavilinnuravi, roosiravi“ Heidi Iivari (sõna), Marge Loik (klaver) ja Villu Veski (saksofon). Trio usub, et kirjandus ja muusika võivad lohutada ja ravida meie hinge ning pakub kuulajatele teretulnud kosutust ajal, mis on lisaks füüsilisele tervisele seadnud ohtu ka meie vaimse tervise. Hõimuklubi otseülekannet saab jälgida ERMi kodulehel. Rohkem infot Soome Instituudi kodulehelt (link).

Kirjandusteemalised arutelud tekitavad mõtteid ja loovad meelolu

Lugemisnädalal toimuvate ürituste kõrval kutsume üles avardama oma maailma ja lahutama meelt ka muul ajal, lugedes kvaliteetset Soome kirjandust. Värskeid uudiseid ja lugemismuljeid Soome kirjandusest leiab Soome kirjanduse sõpru ühendavast Facebooki grupist „Soome kirjanduse klubi“ (link). Lisaks korraldame kord kuus raamatuklubi, kus 29.4 on arutluse all tänapäeva Soome kirjanduse suurkuju Kjell Westö viimane teos „Tritonus“ (link FB-üritusele).

Lugemisnädala idee on pärit Soomest, kus seda tähistatakse igal aastal aprillikuus. Nädala eesmärk on meelitada inimesi raamatute juurde ning tutvustada neile raamatukogusid. Vaata lähemalt siit (link).

Lisainfo: Soome Instituudi programmikoordinaator Heidi Iivari (heidi.iivari@finst.ee)