See detsember on Eesti kinomaastikul eriline: korraga leiab ekraanidelt kolm erinevat Soome filmi. Kahe puhul teevad suuremates või väiksemates rollides kaasa ka mitmed Eesti filmitegijad.

Novembri lõpus esilinastus Pimedate Ööde Filmifestivali raames Cannes’i filmifestivali grand prix‘ võitnud mängufilm “Kupee nr 6”, mis on esitatud ka võõrkeelse filmi Oscarile. Tunnustatud Soome režissööri Juho Kuosmaneni ja Eesti stsenaristide Andris Feldmanise ja Livia Ulmani kahasse kirjutatud film viib vaataja südamlikule teekonnale läbi trööstitu talvise 1990. aastate Venemaa.

Samal festivalil toimus produktiivse ja rahvusvaheliselt tuntud Soome režissööri Aku Louhimiehe („Rahutud“, „Paha maa“, „Tundmatu sõdur“ jpt) filmi “Ootus” maailmaesilinastus. Film põhineb Soome kirjaniku Juhani Aho romaanil „Õpetaja proua“, mille tegevus on toodud kaasaega. Tegemist on esimese Soome filmiga, kus keskkonda paisatud süsinikukogus on viidud miinimumini.

Lisaks jõudis Louhimiehe käe alt äsja Eesti kinolevisse teinegi film: suurejooneline põnevik „Omerta 6/12“. Soome-Eesti koostööfilm on enamasti üles filmitud Eestis. Ilkka Remese romaanil põhineva pantvangidraama peaosas särab Jasper Pääkkönen («Paha maa», «Pahad poisid», «Matti», «Viikingid»), kõrvalosades ka Eesti näitlejad Juhan Ulfsak, Mirtel Pohla, Märt Pius, Priit Pius jpt.