Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF avab juba 18. korda oma uksed, et tuua kevadehõngulise kuurortlinna nädalavahetusse glamuuri, fantaasiat ja ka killukene õudust. Teiste kõrval jõuavad ekraanile kaks soome filmi.

Reedel, 28. aprillil kell 19.30 toimub Haapsalu kultuurikeskuses festivali tormiline avatseremoonia, millele järgneb avafilm, 1959. aastal valminud Soome seiklusfantaasia “Sampo”. Omal ajal levis film üle terve maailma, kõige kurioossemal kombel Ameerikas: 20 minutit lühemaks lõigatuna kandis see pealkirja “Päev, kui maa külmus”, mille reklaamlause kuulutas: “Kõige judisemaajavam terror, mis iial kogetud!” Haapsalus jõuab ekraanile filmi restaureeritud versioon ja seda soovitame tulla vaatama kogu perel – on, mille üle koos muheleda. Külalisena tervitab festivalipublikut filmi naispeaosatäitja Eve Kivi.

Teise HÖFFi kavasse jõudva Soome filmi „Sisu“ lavastaja on Jalmari Helander, kes on Eesti publikulegi armsaks saanud löökfilmidega “Kaotatud kaup ehk Jaht jõuluvanadele” ja “Suur mäng”. Helander vajutab taas gaasi põhja ja tuleb lagedale mittesoomlasliku filmiga, millest sai üks mulluse Toronto filmifestivali hitte. Ürgmehelik linateos kurjuse ja headuse vastasseisust on justkui põhjamaine ood soome mehele, kes peab Taaveti kombel leidma nutikaid lahendusi, et lüüa Koljatit: 1944. aasta Lapi sõja ajal peab Aatami Korpi (Jorma Tommila) leidma võimaluse, kuidas saada lahti teda jälitavatest natsidest, kes näevad mehe seljakotis leiduvas kullas võimalust Soomest põgenemiseks. Kuid ülbed natsid ei tunne ühe lihtsa soome mehe hinge, südant ja sitkust, mille tõeline “sisu” avaldub just siis, kui kadunud on viimnegi lootus.

Kui otsite tänavusest HÕFFi kavast filme, mis lahutavad meelt, panevad kaasa elama ja viimaks ka mõtisklema nüüdse olukorra üle maailmas, siis “Sisu” on just see õige valik.

Teemad:filmkino