Sirpa Kähkönen on kaasaegse Soome nõutumaid kirjanikke. Tema äsjailmunud romaan „36 urni” (tõlkija Piret Saluri, Koolibri) on armastusavaldus autori lahkunud emale, kus kirjanik nopib ühe öö jooksul ema korterist teispoolsusse kaasapanemiseks 36 eset, tunnet, pettumust ja igatsust, mis annavad ema ja tütre viha-armastuse suhtele sajandipikkuse tausta.

„36 urni” kannab alapealkirja „Eksimiste ajalugu”. Teos annab võtme mitte ainult inimeste, vaid ka ajaloo mõistmiseks. „Ta esitab peaaegu lahendamatu küsimuse: mis on õige ja mis vale. Kes mõtleb õigemini, kes eksib paratamatult. Ja kuidas peavad selles raskesti mõistetavas tegelikkuses oma elu elama ema ja tütar. Kas punastel oli siis õigus? Või oli õigus valgetel?” mõtiskleb tõlkija Piret Saluri.

Sirpa Kähkönen viib lugeja läbi ema ja tütre keerukate suhete, jutustades oma suguvõsa ja ema põlvkonna loo. „Kähköneni tekst hoiab lugejat oma sõltuvust tekitavas maailmas justnagu nikotiin ja 1960ndate amfetamiini sisaldavad dieedipillid, mille lõksu oli kirjaniku ema langenud,” kirjutab Peep Ehasalu Sirbis.

Me näeme kolme põlvkonda, kes läbi keerulise ajaloo on teinud just sellised valikud, nagu nad tegid ja sedakaudu kujunenud just selliseks, nagu nad on. Sooniliseks, sõlmiliseks, väändunuks, vaikivaks, otsekoheseks ja tundeasjus oskamatuks.

„Oma raamatus „36 urni” uurin oma esivanemate pärandit, nagu karmust ja karistamist, mille eesmärgiks oli murda lapse oma tahe. Ja ma käsitlen ka oma ema traagilist saatust, seda, kuidas julm õnnetus rikkus noore tüdruku elutee,” ütleb Sirpa Kähkönen raamatu järelsõnas.

„36 urni” kandideeris Soomes aastal 2023 Savonia ja Runebergi auhindadele ning võitis samal aastal Soome mainekaima kirjanduspreemia, Finlandia auhinna. Raamatu eestikeelse tõlke ilmumist on toetanud FILI ja väljaandmist Eesti Kultuurkapital.

Raamatuesitlus toimub kirjanduslike kolmapäevade sarjas 4. detsembril kl 18, kus astub üles kirjanik Sirpa Kähkönen ja katkendeid romaanist loeb Jan Kaus. Seejärel suundub Jan Kaus vestlusringi, kus osalevad veel Kaarel Tarand ja Sirje Olesk ning vestlust juhib Hannele Valkeeniemi. Vestluse keskne teema põrkub raamatust – kuidas kanduvad isiklikud ja rahvuslikud traumad ühelt põlvkonnal teisele ning kuidas need mõjuvad. Kui Soome oli aastakümneid jagunenud punasteks ja valgeteks, siis kas ja kuidas saame rääkida Eesti jagunemisest? 

Varem on Sirpa Kähkönenilt ilmunud minevikuvaateline romaan „Nõmmeliivateeˮ (tlk Piret Saluri, Koolibri 2021) ja „Graniitmees“ (tlk Piret Saluri, Varrak, 2017).