2024. aasta Runebergi kirjandusauhinna kandidaadid on välja kuulutatud. Nomineeritud on kokku kümme Soome ilukirjandusteost.

Luulekogudes on nominentideks Eva-Stina Byggmästari Vill du kyssa en rebell? (Tahad suudelda mässajat?, kirjastus Schildts & Söderströms), Peter Mickwitzi Misslyckad i en uggla (Öökullis ebaõnnestunud, kirjastus Förlaget), Sofia Parlandi Skrivet på revbenen (Kirjutatud ribidele, kirjastus Schildts & Söderströms), Katja Meriluoto Mehiläisen paino (Mesilase kaal, kirjastus Aviador). Proosakirjanduses on nomineeritud Antti Hurskaineni Suntio (Kirikuteener, kirjastus Siltala), Anu Kaaja Rusetti (Rosett, kirjastus Schildts & Söderströms), ilukirjanduse Finlandia võitja Sirpa Kähköneni 36 uurnaa (36 urni, kirjastus Siltala), Miira Luhtavaara Tuhkaksi tekemisen taika (Tuhaks tegemise taig, kirjastus Teos), Harry Salmenniemi Varjotajunta (Varjutaju, kirjastus Siltala) ja Hanna Weseliuse Nimetön (Nimetu, kirjastus WSOY).

Nomineeritud teosed on välja valinud kolmeliikmeline kirjandusprofessionaalidest koosnev komisjon, kuhu kuulusid kirjanik Sami Hilvo, kirjandustoimetaja ja -kriitik Outi Hytönen ning kirjandusteadlane ja -kriitik Freja Rudels. Žürii valis auhinnakandidaadid välja enam kui 220 teose hulgast.

Runebergi auhinna võitja valib välja auhinnažürii. Sellesse kuuluvad kirjanik ja kunstiprofessor Helena Sinervo, kriitik Teemu Korpijärvi ja Põhjamaade kirjanduse doktorant Kaneli Kabrell.

Auhinna võitja kuulutatakse välja Runebergi päeval, 5. veebruaril 2024.

Runebergi auhind on asutatud 1986. aastal ja selle väärtus on 20 000 eurot. Auhind on avatud kõigile Soome ilukirjandusteostele. Lisaks romaanidele on aastate jooksul võitjaks tulnud ka mitmed novelli- ja luulekogud. Auhinda annavad välja ajaleht Uusimaa, Porvoo linn, Soome Kirjanike Liit, Soome Kriitikute Ühendus ja Finlands svenska författareförening.​

Nomineeritud teoste väljapanek Porvoos Runebergi majamuuseumis. Foto Peep Ehasalu.

Teemad:Kirjandus