Iga aasta 5. veebruaril lehvivad Soomes lipud rahvus­poeedi Johan Ludvig Runebergi (1804–1877) auks. Luule­taja kodulinnas Porvoos anti täna üle ka temanimeline kirjandusauhind: Runebergi auhind parimale ilukirjanduslikule teosele, mille pälvis Marisha Rasi-Koskineni romaan ”Rec”. Kõiki tänavuse auhinna soomekeelseid nominente saab juba täna laenutada Soome Instituudi raamatukogust.

Runebergi auhinnale võivad kandideerida kõik ühel aastal jaanuarist novembrini Soomes ilmunud soome- või rootsikeelsed ilukirjanduslikud teosed (mitte ainult romaanid, nagu see on Finlandia puhul). Auhinna määramisel keskendub žürii teose kirjanduslikule väärtusele, jättes tähelepanuta potentsiaalse müügiedu. Lisaks peaauhinnale antakse välja ka Runebergi variauhind publiku lemmikule ja laste auhind parimale lasteraamatule.

Tänavu esitati Runebergi auhinna kandidaatideks 246 teost. Nende hulgast valis žürii (kirjanik Marja-Leena Tiainen, kriitik Merja Leppälahti ja Põhjamaade kirjanduse uurija Hanna Lahdenperä) välja kaheksa nominenti (Selja Ahava, Ulrika Hansson, Kristiina Wallin, Jari Järvelä, Maria Peura, Tommi Kinnunen, Marisha Rasi-Koskinen ja Ann-Luise Bertell), mis pääsesid n-ö lõppvooru. Runebergi auhinna laureaadi valisid sel aastal välja kirjanik Sinikka Vuola, kriitik Marissa Mehr ja kirjandusteadlane Julia Tidigs.  

Kaks Runebergi auhinnale kandideerinud teost (Bertrelli ”Heiman” ja Kinnuneni ”Ei kertonut katuvansa”) olid nomineeritud ka novembris 2020 välja antud Finlandia preemiale. Kui Ahava ja Kinnunen peaksid olema tuttavad nimed ka eesti lugejale, siis teiste autorite teoseid pole eesti keelde veel kahjuks tõlgitud. Küll aga on kõigi soome keeles kirjutavate autorite (Ahava, Wallini, Järvelä, Peura, Kinnuneni, Rasi-Koskineni) nomineeritud teosed juba täna soome keeles kättesaadavad Soome Instituudi raamatukogust. Samuti on meil eesti keeles olemas lastekirjanduse auhinna kategoorias ära märgitud Tuutikki Toloneni ja Kati Vuorento ”Agnes ja unenägude võti”.

Runebergi auhinda annavad välja Porvoo linn, ajaleht Uusimaa, Soome kirjanike liit, Soome kriitikute liit ja soomerootsi kirjanike liit.

Loe lähemalt laureaadi (link) ja  nomineeritud teoste kohta (link).

Loe Heidi Iivari artiklit Runbergi auhinna kohta 2019. aasta Sirbis (link).