Soome Instituut kutsub tänavusel Arvamusfestivalil kaasa mõtlema iga päevaga olulisemaks muutuval teemal: kuidas orienteeruda ja säilitada selge mõistus infomürast pungil maailmas? Ja – mis veelgi olulisem – kuidas õpetada lapsi ja noori seal toimetama ja toime tulema? Lisaks 14. augustil toimuvale arutelule soovitame tulla kuulama ja kaasa elama ka teistele Soomest pärit esinejatele – teiste seas lausa Tarja Halonenile! 

Infomullid, petuskeemid, kuulujutud, pooltõed 

14. augustil kell 14 toimub “Tõe ja õigluse” alal instituudi eestvedamisel interaktiivne arutelu “Infodeemia ajastu: ellujäämiskursus algajatele“. Füüsik, Rakett69 saatejuht ja kohtunik ning Eesti Metroloogia Keskasutuse direktor Aigar Vaigu teeb kohaletulnutele puust ja punaselt selgeks, kui lihtne on manipuleerida sellega, mida me arvame teadvat. Kuidas olla kindel, et info on objektiivne ja/või teaduspõhine? Segaduses aitavad korda luua YLE produtsent Hannele Valkeeniemi, ajakirjandussotsioloogia kaasprofessor Ragne Kõuts-Klemm ja afektiivse psühholoogia kaasprofessor Andero Uusberg Tartu Ülikoolist. Kogume kokku soovitused infomüras ellujäämiseks ja valeinfo äratundmiseks ning ulatame infosügavikku uppujale viis päästerõngast, mille abil end tulevikus ise hädast välja aidata. 

“Tõe ja õigluse” ala FB: https://fb.me/e/2qdgqm9HD 

Aga kuidas nad seda teevad? Näiteid Soome kogemusest 

Soome-teemast huvitatuil soovitame seada sammud Arvamusfestivalile juba 13. augustil, mil astuvad üles mitmed Soome eksperdid ja avaliku elu tegelased. Neist kuulsaim on kahtlemata president Tarja Halonen, kes kõneleb Nordic Talks alal Põhjamaade suurimast ja kõige väärtuslikumast kapitalist: riigi kodanike usaldusest oma poliitikute vastu. Veel tasub sel päeval hoida silm peal Naabersuhete ja “Paide 3000” alal, kus Soomest pärit eksperdid jagavad oma kogemusi erinevatel ühiskondlikel teemadel, alates muutunud töökultuurist ja lõpetades kaasaegse kunstiga.

Arvamusfestivali koduleht (link).

Kontakt: Liina Ergma, liina.ergma@finst.ee, +372 524 8840