Sel nädalal ilmus Postimehe Kirjastusest Heikki Kännö romaan Luuletaja ehk Kuidas noaga filosofeeritaksePiret Pääsukese eestinduses.   

Eelmisel aastal kandideeris soome tuntud ja tunnustatud nüüdiskirjanik Heikki Kännö oma neljanda romaaniga „Ihmishämärä“ ehk „Inimhämarus“ Finlandia kirjandusauhinnale. Kännö teine romaan ”Unessaar” pälvis 2019. aastal Runebergi auhinna. 

 Ka nüüd ilmuv, järjekorras kolmas romaan „Luuletaja ehk Kuidas noaga filosofeeritakse“, on saanud hiilgava vastuvõtu nii lugejatelt kui kriitikutelt.  Romaanis leiab filosoofiatudeng Aurelian oma tõelise kutsumuse kirjanduses. Laenates tsitaate ja mõtteid nii Goethelt, Wagnerilt kui ka Heinelt, valmib poeem „Fausti needus“. See kuulutatakse geniaalseks, ent autor ise oleks justkui ära tehtud: ta ei suuda luua enam midagi samaväärset. Nõnda on noormees lihtne saak Kuradile, kes pakub lepingut, mis tagaks talle edu – mõistagi teatud vastuteenete eest. Aga kas kunsti nimel võib ikka teha kõike?

Kuulsusjanus luuletaja satub 19. sajandi lõpul keset mõrvamüsteeriumi. Aastakümneid läbi Euroopa põgenedes kohtub ta oma iidoli Friedrich Nietzschega, keda paraku vaevab juba dementsus, ning tutvub teosoofi ja vabamüürlase Rudolf Steineriga, kes mõistab, et Aurelianist on saanud saatanlike jõudude instrument. Saksamaal aga tärkab samal ajal üliinimest kui uut rassi kuulutav liikumine, mis viib tõelise düstoopiani.

Romaan on tulvil värvikaid tegelasi, pööraseid seiklusi ja meeletuid kujutlusi. Kui algul on Hieronymus Boschi „Maiste naudingute aed“ vaid teatrikuliss, siis lõpus satub mees, kes müüs oma hinge Kuradile, sellesse päriselt.

Ka Heikki Kännö „Unessaar“ on eesti keeles saadaval Jan Kausi tõlkes. Värvikas ja erakordsete keerdkäikudega perekonnasaaga räägib ühe suguvõsa saatusest enam kui saja aasta jooksul.

Tegelikkuse varjukülgedele pühendunud kirjanik Isak Severin töötab rahvusvahelistes kunstiringkondades legendaarse Stockholmi kunstniku Werner H. Bergeri eluloo kallal. Isak on veendunud, et kunstniku saladuste paljastamiseks peab ta põhjalikult välja selgitama Bergeri suguvõsa käekäigu kuni pisimate detailideni. Uurimustöö kasvab üle peadpööritavaks seikluseks läbi saja viiekümne aasta, viies Belgia Kongo džunglitesse, Austriasse ja Prantsusmaale, lõpetades karmi ja askeetliku loodusega Unessaarel Rootsi rannikuvetes.

Fantaasiaküllane romaan on tulvil teaduse, religiooni ja kunsti imesid, müstilis-esoteerilisi seoseid, unistusi ja reetlikku armastust. Kõige selle võrdkujuks on Werner H. Berger, kes näib sõlmivat tehinguid varjatud jõududega, saatjana kõlamas Richard Wagneri muusika.

Heikki Känno on maalikunsti õppinud kirjanik, kelle sulest on sündinud neli mahukat romaani. Tema stiili ja haaret on mõnikord võrreldud Soome legendaarse kirjaniku Mika Waltariga. Heikki Kännö romaanid pälvivad maailmas tähelepanu oma ebaharilike süžeede ja ettearvamatu fantaasialennuga ja neid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Mõlema raamatu väljaandmist on toetanud FILI – Soome Kirjanduse Teabekeskus.

Loe ka kirjaniku vastuseid kirjastuse esitatud küsimustele kirjastuse blogis. “Luuletajat” saab laenutada Soome Instituudi raamatukogust.

Kirjanik Heikki Kännö. Foto Aleks Talve.