Soome Instituudi uueks juhatajaks saab Hannele Valkeeniemi. Instituudi praeguse juhataja Anu Heinoneni järgmiseks töökohaks on Soome majandus- ja tööhõiveministeerium.

Soome Instituut tähistab tänavu 30. tegutsemisaastat Eestis. Tegemist on ühega seitsmeteistkümnest Soome kultuuri- ja teadusinstituudist üle maailma. Instituudi olulisemad ülesanded on soome keele õpetamise ja õppimise toetamine, Soome-Eesti kultuurikoostöö ja vastastikkuse dialoogi edendamine.

naine prillid

Hannele Valkeeniemi. Foto: Pakkalan mediatalo/Jouni Valkeeniemi

“Koroonapandeemia on näidanud, et Soome ja Eesti vaheline suhtlus vajab uut hingamist. Uskusime tundvat teineteist paremini, kui tegelikult tunneme. Omal ajal oli Soome eestlaste jaoks aknaks vabadusse. Nüüdseks on meie majanduspiirkonnad kokku kasvanud ja vajame varasemast tugevamat igapäevast koostööd. Keel ja kultuur peavad olema esiplaanil, sest ilma nendeta oleksime teineteise jaoks kes iganes,” ütleb Valkeeniemi.

Instituut alustas tegevust Eestis kohe pärast Eesti iseseisvumise taastamist 1991. aastal. Praeguses vormis on see tegutsenud alates 1994. aastast nii Tallinnas kui ka Tartus.

“Riikidevahelise koostöö ja teineteise mõistmise ülesehitamise vaatepunktist on instituudilaadset organisatsiooni kindlasti tarvis. See, et juhataja töökuulutuse peale laekus nii mitmeid kvaliteetseid avaldusi, kõneleb sellest, et Soome ja Eesti suhete asjatundjaid ja edendajaid leidub rõõmustavalt palju,” sõnab Soome Instituudi sihtasutuse juhatuse esinaine Riitta Huuhtanen.

Instituudi juhataja töökoht on tähtajaline. Praegune juhataja Anu Heinonen alustas tööd 2019. aastal. Tema sõnul on instituut alati ajaga kaasas käinud, ehkki mõned asjad on 30 aasta vältel ka samaks jäänud – näiteks soome keele õppe toetamine. “Uuteks suundadeks on olnud Läänemere piirkonna ja keskkonnateemade esiletõus ning instituudi kohaolu kinnistamine Ida-Virumaal Narvas,” tõdeb Heinonen.

Hannele Valkeeniemi on töötanud erinevatel Eesti-Soome suhetega seotud ametikohtadel, viimati Soome suursaatkonna pressinõunikuna Tallinnas aastatel 2015-2020. Hetkel on ta Soome rahvusliku ringhäälingu (Yleisradio) produtsent. Ta alustab tööd instituudi juhatajana septembri alguses, aga jätkab osalise ajaga ka Yleisradios, et pooleli olevad projektid lõpetada.

Soome Instituudi 30. sünnipäeva tähistatakse 11. novembril 2021 Tallinnas. Juunis avaldati sel puhul instituudi ajaloost kõnelev podcastide sari (link) ja veebinäitus viimase 30 aasta meeldejäävatest hetkedest (link).

Lisainfo:
Riitta Huuhtanen, Soome Instituudi Sihtasutuse juhatuse esinaine, huuhtanenriitta@gmail.com, +358 50 533 1859

Anu Heinonen, Soome Instituudi juhataja, anu.heinonen@finst.ee, +372 5688 6939

Hannele Valkeeniemi, Soome Instituudi juhataja alates 1.9.2021, hannele.valkeeniemi@gmail.com