Läänemere päev ühendab ja tähistab meie ainulaadset merd sadade sündmustega. Päeva eesmärk on juhtida tähelepanu Läänemerele, selle kaitsmise tähtsusele ning Läänemere kultuurile ja identiteedile.

Hetk mullusest koristusaktsioonist Pikakari rannas.

Läänemere päeva tähistatakse igal aastal augusti viimasel neljapäeval, tänavu 31. augustil. Ühispidustustest osaleb enamik Läänemere-äärseid riike. Läänemere päeval tuletame meelde rahvusvahelise koostöö tähtsust Läänemere seisundi parandamisel.

„Läänemere olukorda saavad mõjutada riikide otsused ning meie uus valitsusprogramm sisaldab ambitsioonikaid meetmeid Läänemere kaitsmiseks. Ühise mere päästmiseks vajame endiselt ka rahvusvahelist koostööd ja diplomaatiat. Rõõm on näha, et Läänemere päev toob kokku inimesed ja Läänemere-äärsed riigid“, ütles Soome kliima- ja keskkonnaminister Kai Mykkänen.

Ühishommik Helsingis

Läänemere päeva hommik algab ingliskeelse programmiga Helsingi Linnavalitsuse sündmusteväljakul. Sündmusel on võimalik osaleda kohapeal või jälgida otseülekannet Helsingi kanalis kell 9.00-10.45. Sündmuse avab Helsingi linnapea Juhana Vartiainen, millele järgnevad tervitused teistest Läänemere ja Ahvenamaaga piirnevatest linnadest ning Balti merekeskkonna kaitse komisjoni (HELCOM) ülevaade Läänemere seisukorrast.

“Läänemeri on Helsingi linnakultuuri ja identiteedi oluline osa. Koos Turu linnaga alustas Helsingi 2007. aastal meie ühise mere kaitsmiseks mõeldud programmi Baltic Sea Challenge. Koos Turu ja Tallinnaga oleme endiselt pühendunud mere saastekoormuse vähendamisele. Peame kasutama kõiki vahendeid Läänemere ja selle kallaste seisundi parandamiseks,“ ütles Juhana Vartiainen.

Läänemere päev annab koos Läänemere rannikulinnade ja ülemaailmse liikumisega Let’s Do It World avalöögi kahenädalasele kampaaniale Save Our Sea. Kampaania hõlmab erinevaid üritusi, sealhulgas rannikupuhastustalguid ja seminare.

Läänemerd saab väärtustada mitmeti

Kümne minuti saak mullusel koristusel.

Päeva jooksul korraldatakse Läänemere ümbruses sadu sündmusi. Lisaks neile julgustatakse Läänemere päeval kõiki osalema tegevustes, mis puudutavad Läänemerd: supelge meres, valmistage Läänemere-sõbralik lõuna- või õhtusöök köögiviljade ja jätkusuutlikult püütud kalaga või tähistage Läänemere päeva omal moel.

Läänemere meeles pidamiseks ka ülejäänud aasta jooksul kogume viiteid Läänemerele sotsiaalmeedias. Teemaviitega #BalticSeaDay saate kinnitada omapoolseid häid argitegusid Läänemere hüvanguks. Näiteid Läänemere teemaviidete kohta leiab ka John Nurmineni Fondi kodulehelt.

Läänemere tähistamise viis aastat

John Nurmineni Fondi poolt viis aastat tagasi ellu kutsutud Läänemere päeva eesmärk on juhtida erinevatel foorumitel tähelepanu merega seotud olulistele teemadele ning inspireerida konkreetseid tegusid Läänemere heaks.

„Käivitasime Läänemere päeva, et inspireerida inimesi nautima meie ainulaadset merd kogu Läänemere piirkonnas, alates jõgede ülemjooksudest kuni avamereni. Samas tahame juhtida tähelepanu sellele, et Läänemere tervis vajab meist igaühe abi. Seetõttu julgustame otsustajaid ja kodanikke üle riigipiiride astuma konkreetseid samme Läänemere heaks. Läänemere päev on kasvanud toredaks sündmuseks, mis toob kokku riigid, linnad, organisatsioonid ja inimesed,“ ütles John Nurmineni Fondi tegevjuht Annamari Arrakoski-Engardt.