Soome ühiskonna edu vundamendiks on tugev haridus. Mitme globaalse kriisi ajastul vajab haridus ka oma kaitsjat. Soome vanim sõltumatu haridusühendus Kansanvalistusseura (Rahvaharidusselts) kutsub tänavu kõiki osa saama hariduse teema-aastast.

Majanduskriis, keskkonnakriis, demokraatia kriis… Kuidas globaalsetes kriisides tulevikku üles ehitada? Vastus on hariduses. Haridus on nagu taastuv mets või uus marjasaak igal sügisel — see on ammendamatu loodusvara, kui seda hoida ja hooldada. Haridus on igaühe õigus nii Soomes kui ka Eestis.

“Me elame maailmas, mis on praegu ärev ja rahutu. Venemaa tungis Ukrainasse ja Euroopas on käimas sõda. Kestlikkuse kriis paneb meie planeedi proovile. Demokraatia ja euroopalikud väärtused on ohus, kuna pead tõstavad diktatuurid ja äärmuslus. Haridust on vaja rohkem kui kunagi varem. Haridus tugevdab demokraatiat ja kodanikuühiskonda. Haridus on turvalisuse parim tagatis,“ ütles teema-aasta juubelikomisjoni juht, europarlamendi saadik Sirpa Pietikäinen.

Teema-aasta keskendub kuuele põhiteemale, mille kaudu haridust vaadeldakse:

  • jätkusuutlik tulevik,
  • mitmekesisus, võrdõiguslikkus ja uussoomlus,
  • kultuur ja kunst teerajajatena,
  • teadusest hariduseks,
  • kirjaoskus ja dialoog,
  • elukestev õpe ja haridus.

Lisaks on läbivad teemad digitaliseerimine ja empaatia.

Hariduse teema-aasta 2024 on kõigile avatud. Kogukonnad ja võrgustikud saavad kandideerida teema-aasta sündmuste kalendrisse. Täpsem info mh avatud infoveebiseminaaride kohta ning taotlusvorm ja juhised sündmuste kalendrisse: sivistys.fi.

Hariduse teema-aasta 2024 üritusi koordineerib 150-aastane sõltumatu sihtasutus Kansanvalistusseura sr. Vaata lähemalt teema-aasta kohta nende kodulehelt.

Eesti kooliõpilased külas Lahti koolis. Foto Liina Ergma.