Soome suurima kirjandusauhinna Finlandia laureaadid 2020 kuulutati välja 25. novembril.

Ilukirjanduse laureaat on Anni Kytömäki (snd 1980) romaaniga „Margarita“ (Gummerus). Teos käsitleb inimeste ja metsade osa sõja lõpul ja sõjajärgses Soomes 1940−50ndatel, kus individuaalsus ja loodusvara on alistatud homogeense kultuuriruumi imperatiivile ja ühiskonna uuesti ülesehitamise ideoloogiale. Finlandia žürii sõnul on „Margarita“ „pärl – või ebapärlikarp, mis kätkeb endas üllatust“. Ebapärlikarp – ladina keeles Margaritifera – on ka üks keskne tegelane „Margaritas”.

„Margarita“ on Kytömäe kolmas romaan. Tema esikteos „Kultarinta“ („Käosulane“) on pälvinud mitmeid tunnustusi ja auhindu ja see oli ka Finlandia nominent 2014. aastal. Kytömäe loomingule on omane inimese tugev suhe loodusega ja igatsus vabaduse ja õigluse järele suurte ajalooliste sündmuste või sotsiaalse surve all. Kytömäe teoseid ei ole tõlgitud eesti keelde.

Tänavuse ilukirjanduse Finlandia laureaadi valis dirigent Hannu Lintu kuue nominendi hulgast. Eelžüriisse kuulusid välisministri kantsler Johanna Sumuvuori (žürii esimees), kultuuriajakirjanik Suonna Kononen ja ettevõtja Maija Kuusi.

Laste- ja noortekirjanduse kategoorias valiti parimaks Anja Portini kirjutatud ja Miila Westini illustreeritud „Radio Popov” (S&S) („Raadio Popov“), mis räägib lapse üksildusest ja sõprusest. Mõttekirjanduse Finlandia pälvisid Marko Tikka ja Seija-Leena Nevala teosega „Kielletyt leikit” (Atena) („Keelatud mängud”), mis uurib tantsimiskeelu ajalugu Soomes.
Finlandia auhinna suurus on 30 000 eurot ja seda annab välja Soome Kirjandusfond alates 1984. aastast.

Lisainfo: Soome Instituudi programmikoordinaator Heidi Iivari (+372 5669 1400, heidi.iivari@finst.ee)