Soome Kirjandusfondi kirjandusauhinna Finlandia laureaadid selgusid 1. detsembril. 2021. aasta ilukirjanduse Finlandia preemia laureaat on Jukka Viikilä autobiograafilise metaromaaniga „Taivaallinen vastaanotto“ („Taevalik vastuvõtt“) (Otava). Kirjanikuteed luuletajana alustanud Viikilä pälvis Finlandia preemia ka 2016. aastal oma esimese romaaniga „Akvarellid Engeli linnast“ (tlk Kai Aareleid, post_factum, 2017). Romaane ühendab tegevuspaik Helsingi ja peategelase lähedane suhe kirjutamisega.

Laureaadi valis tänavu välja režissöör Zaida Bergroth (“Tove Janssoni rääkimata lugu”), kes põhjendas valikut järgmiselt: „Teose ainulaadsus seisneb keelelises täpsuses, tähelepanekute omapärasuses ning tabavuses. Selle fragmentaarsus ja eksperimentaalsus tunduvad üllatavalt loomulikena. Pärast lugemist jääb valdama kerge, kosutav tunne.“

„Taevalik vastuvõtt“ on spekulatiivne ja “mitmehäälne” romaan kirjandushuvilistest inimestest tänapäeva Helsingis. Teose peategelane kirjanik Jan Holm meenutab paljuski Jukka Viikilät ennast. Holm lahkab eelkõige seda, kuidas ta kirjutab romaani „Taevalik vastuvõtt“, aga ka oma kirevat avalikku ja eraelu, mille pöördepunktiks on eluohtlik südameoperatsioon. Mitmeid teisi romaani tegelasi ühendab see, et nad on lugenud Holmi „Taevalikku vastuvõttu“ ning soovivad seda kommenteerida, kritiseerida või peegeldada.

Publik sai hääletada oma lemmiku poolt kolmes kategoorias. Ilukirjanduslike teoste seast sai kõige rohkem hääli Rosa Liksomi meä keeles kirjutatud romaan „Väylä“ ehk „Väil“ (Like), mille teemaks on pagulus Lapi sõja (1944−45) ajal ning inimese ja looduse suhe.

Laste- ja noortekirjanduse Finlandia preemia laureaat on Anne-Maija Aalto düstoopilise noorteromaaniga „Mistä valo pääsee sisään” („Kust valgus sisse saab“) (Otava), mille valis futuroloog-kirjanik Perttu Pölönen. Teos osutus ka publiku lemmikuks.

Mõttekirjanduse Finlandia preemia pälvis helilooja Osmo Tapio Räihälä teosega „Miksi nykymusiikki on niin vaikeaa” („Miks on kaasaegset muusikat nii raske mõista”) (Atena). Otsuse langetas Miltton Oy asetegevjuht Katri Makkonen. Publiku lemmik oli Kristiina Markkaneni ja Leena Virtaneni teos „Wivi ja Hanna – Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet” („Wivi ja Hanna – arhitekti ja kaubandusnõuniku ühised aastad“) (Atena). See räägib ka Eestis tuntud arhitekti Wivi Lönni ning kaubandusnõunik Hanna Parviaineni sõprusest ja äritegevusest.