Täna esilinastub Toronto Filmifestivali raames 8-osaline draamaseriaal „Estonia“, mis valmis Soome, Eesti, Rootsi ja Belgia koostöös. Seriaal räägib parvlaeva Estonia uppumisest 1994. aastal ning sellele järgnenud kolme riigi – Eesti, Soome ja Rootsi – ühisest uurimiskomisjonist. Telia Inspira kanalil saab seda näha alates 15. oktoobrist.

1994. aastal tabas parvlaev Estoniat keset Läänemerd torm. Pardal oli 989 reisijat ja hoolimata rahvusvahelisest päästeoperatsioonist, kaotati 852 elu. Estonia hukust sai ohvriterohkeim laevaõnnetus Euroopas pärast Titanicut. Juba esimestel hommikutundidel pärast Estonia uppumist loodi Soome, Eesti ja Rootsi vahel ühine laevahuku uurimiskomisjon, selgitamaks välja õnnetuse põhjused.

Seriaali Eesti-poolse produtsendi Riina Sildose sõnul keskendubki lugu uurimiskomisjoni tööle, austades ohvreid ja omakseid ning lähedaste mälestust.

Soome näitleja Pelle Heikkilä merepäästja ja Doris Tislar katastroofiohvrina. Foto Nicolas Velter / Fisher King

„„Estonia“ katastroof puudutas eriti teravalt kolme riiki – Eestit, Soomet ja Rootsit – ning seetõttu koosneb ka seriaali meeskond just nende maade kirjutajatest ja ekspertidest,“ ütles Sildos. „Niivõrd tundliku teema käsitlemine peab toimuma tasakaalustatult ja lugupidavalt ning kunstiliselt haaravalt, samaaegselt silmas pidades ka rahvusvahelist auditooriumi.“

Seriaali loovaks ja sisuliseks juhiks on kogenud stsenarist-lavastaja Miikko Oikkonen, kelle juhtimisel on valminud kõige suurema leviga teleseriaalid Soomest. Sildose sõnul poleks Eestil üksinda niivõrd mastaapse seriaaliprojekti arendamine võimalik ja see saaks toimuda vaid kaastootjana nagu antud juhul Soomega.  Writing room’is ehk kirjutajate töötoas osalesid stsenaristid Sanna Reinumägi, Tuomas Hakola ja Olli Suitala Soomest, Andris Feldmanis ja Livia Ulman Eestist ja Henrik Engström Rootsist, et tagada võimalikult autentne lugu kõigi katastroofis kannatanud riikide vaatevinklist.

Seriaali eesmärgiks on vaadelda laevahukuni viivaid asjaolusid läbi uurimiskomisjoni töö, mis viis mh suurte muudatusteni ohutusnõudmistes ja -meetmetes. Tootjameeskonna sõnul sooviti näidata, mida äärmuslikud olud räägivad inimloomusest, aga ka sellest, et kui inimestel enam lootust pole, siis võivad nad ikkagi inimlikkust üles näidata. Nii vaatleb seriaal “Estonia” õnnetuse asjaolusid läbi erinevate tegelaskujude ning seriaali lõpposas jõutakse uurimiskomisjoni lõppraporti ja sellele antud vastukajani.

„Estonia“ uppumise mõõdus katastroofi vaatlemine erinevatest vaatenurkadest annab tulemuseks õnnetuse põhjused, tagajärjed ja põhjendused, mis kajastuvad erinevates riikides veidi erineval kujul – igas riigis on oma rahvuslikud ja riiklikud huvid. Õhku jääb küsimus: kas sellisele katastroofile on üldse kunagi võimalik leida seletust, mis rahuldaks kõiki?

Seriaali tellijateks on MTV (Soome), TV4 (Rootsi) ja C More, Eesti, Läti ja Leedu Telia.

Fisher King OY loodud “ESTONIA” koostöös tootjafirmadega Fisher King Soomest, Amrion ja Three Brothers OÜ Eestist, Kärnfilm Rootsist ja Belgia tootjafirmaga Panache Productions.

Seriaali režissöörid on Måns Månsson (osad 1, 3, 5, 8) ning Juuso Syrjä (osad 2, 4, 6, 7), operaatoriks J-P Passi. Eesti poolt oli lisaks stsenaristidele (Livia Ulman ja Andris Feldmanis) kaasatud operaator Ants-Martin Vahur, filmikunstnik Eva-Maria Gramakovski, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, grimmikunstnik Kaire Hendrikson, monteerija Moonika Põdersalu, casting director Piret Toomvap-Schönberg, režissööri 1. assistent Ralf Siig ja VFX juht Heiki Luts.

Soome näitlejatest teevad seriaalis kaasa mh Jussi Nikkilä, Pertti Sveholm, Pelle Heikkilä, Eero Saarinen, Kris Gummerus, Hannes Suominen, Seidi Haarla, eestlastest Kaspar Velberg, Doris Tislar, Gert Raudsep, Egon Nuter, Ott Aardam, Markus Habakukk, Indrek Sammul, Peeter Oja, Juhan Ulfsak ja paljud teised.

Kaader filmist. Foto Nicolas Velter / Fisher King