Eelmisel nädalal kõlas avapauk Soome Instituudi programmile, millest loodame kasvatada traditsiooni: kolm Eesti gümnasisti sõitsid keeleõppe- ja inspiratsioonireisile Soome. Mida see programm endast kujutab ja missugused on esimesed muljed?

Soome Instituut tähistas möödunud aastal oma 30. tegevusaastat Eestis. Ümmarguse tähtpäeva väärikaks tähistamiseks töötasime välja programmi, mille eesmärk on toetada ja innustada Eesti gümnasistide huvi soome keele ja Soome kultuuri vastu. Septembris 2022 kuulutasime välja avatud taotlusvooru soome keelt õppivatele gümnaasiumiõpilastele, kuhu laekus üle 30 sooviavalduse.

Eesti gümnasistid (keskel mustas ja mustvalges) ja nende Soome “õed”. Foto: Liina Ergma

Esimest kolme väljavalitut võõrustas Lohjan Yhteislyseon Lukio. Õppereisil osales kolm Eesti tüdrukut, kes osalesid kolme koolipäeva tundides ja majutusid kohalikes peredes. Osalenute muljeid võib lugeda ülivõrdes positiivseteks.

“Keegi ei püüa teist õpilast end ebamugavalt tundma panna: kõik on võrdsed ja kõigil on sõnaõigus. Mitte kordagi ei tundnud ma end ebamugavalt sellepärast, et mu emakeel ei ole soome keel või seepärast, et olen selles koolis esimest päeva.”

“Mõistagi pole õpetaja töö muljet avaldada, aga ometi olen ma vaimustunud ja tahaksin kõiki Lohja Lukio õpetajaid tänada!”

“Kõige rohkem üllatas mind see, et tunnid olid 80 minutit pikad. Kogu koolipäev läks seetõttu kuidagi väga kiiresti. Kõik õpetajad, kellega tutvusin olid väga toredad ja vastutulelikud. Samuti pakuti koolisööklas väga maitsvat lõunat.”

Soome Instituudi haridusprogrammi juht Liina Ergma loeb programmi esimese osa samuti kordaläinuks: „Kõige rohkem teeb rõõmu see, et noored oskavad hinnata ja mõtestada soome keele ja kultuuri tundmist. Soome ja Eesti on teineteisele palju rohkem kui suvalised naaberriigid. Meid seovad sarnane keele- ja kultuuriruum, teineteise püüdluste toetamine nii ajalooliselt kui ka täna ja tulevikus. Kui üks programmis osaleja pärast reisi teatab, et soome keele oskuse vajalikkusest tuleks Eestis kõnelda valjult ja et see peaks saama kõigis Eesti koolides teiseks võõrkeeleks, siis rohkemat ei oskagi soovida.“

Järgmised keeleõppereisid Soome koolidesse toimuvad detsembris ja jaanuaris. Reisid on osalejatele tasuta. Soome Instituut katab reisikulud ning annab osalejatele taskuraha. Koolilõunate eest tasub külastatav kool.

Lisainfo: Soome Instituudi programmijuht Liina Ergma, +372 524 8840, liina.ergma@finst.ee