Toitumiskultuuri professori Johanna Mäkelä loeng

12. september 2012

Soome Instituut korraldab 28. septembril oma seminariruumis Tallinnas (aadress Harju 1, 2. korrus) Helsingi Ülikooli professori Johanna Mäkelä avaliku loengu “Sign of the Times: Food in Modern Finland”. Loeng algab kell 17.00 ja kestab 1,5 tundi.

Professor Mäkelä on alates käesoleva aasta veebruarist Helsingi Ülikoolis loodud toitumiskultuuri professuuri eestvedaja, uurides kultuuri ja toitumise vastastikmõjusid, toidu ja tarbimise sotsioloogiat, söömise stiile ja praktikaid, toitumise muutusi ja tulevikku. Lisaks kuuluvad tema uurimisteemade hulka säästev areng ja toitumine ning toiduaineketi vastutus. Oma loengus räägib ta üldisemalt toitumiskultuurist kui sellisest, loengu teises pooles lahkab teemat konkreetsemalt Soome näitel.

 

Viimase saja aasta jooksul on meie toitumisharjumused seoses arengutega ühiskonnas drastiliselt muutunud. Johanna Mäkelä räägib nende muutuste põhjustest Soome toidukultuuri näitel. Professor Mäkelä sõnul on meie toitumisharjumustele jälje jätnud sellised suured ühiskondlikud muutused nagu industrialiseerimine, linnastumine, üleilmastumine ning ka naiste positsiooni muutumine ühiskonnas. „Läänemaailmas pole toit enam probleemiks, mistõttu saame arutleda pigem selle kvaliteedi, tervislikkuse, eetika ja poliitika üle. Tänapäeval pole enam niivõrd oluline, mida sa sööd, vaid pigem, mida sa ei söö. Erinevaid toitumistavasid ning -viise on terve hulk,” ütleb Mäkelä.

Loeng toimus esmakordselt käesoleva aasta 24. aprillil Granö loengusarja raames Tartu Ülikoolis. Huvi loengu vastu oli suur nii meedial kui ka osalejatel, seega otsustas Soome Instituut selle loengu nüüd ka Tallinna tuua.

Loeng on inglise keeles ja kõigile osalejatele tasuta (vajalik on eelregistreerimine aadressil kadri.kaljurand@finst.ee).

Kõik huvilised on oodatud!

Granö loengusari toob avalike loengute ning seminaridega Eestisse Soome tippteadlasi juba alates 2004. aastast. Loengusarja korraldavad Soome instituut, Tartu ülikool ning Tartu ja Turu ülikoolide Granö keskused.

Lisainfo:
Margot Holts
Kommunikatsioonijuht
e-post: margot.holts@finst.ee
telefon: 631 3952