Tartus toimub 12. aprillil üleriigiline soome keele olümpiaad Agricola

11. aprill 2019

Mikael Agricola. Autor Albert Edelfelt, allikas Wikipedia.

Soome Instituudi eestvõttel Eestis juba 22. korda toimuv olümpiaad on saanud nime soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi.  Soomes tähistatakse Agricola päeva ja emakeelepäeva 9. aprillil.

Olümpiaadi eelvoorust võttis osa 58 9.-12. klassi õpilast 14 koolist, kellest pääses lõppvooru 29  õpilast 12 koolist üle Eesti.  Olümpiaadil tuleb proovile panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmisülesandeid. Olümpiaadi teema on sel aastal “Tarinoita yli lahden” (Inimesed Eesti-Soome sillal).

Pärast ülesannete lahendamist toimub nii õpilastele kui õpetajatele  töötuba “Suomalaisia leikkejä ja pelejä” Soome ja Tartu Ülikooli tudengite eestvedamisel.

Olümpiaadil osalejate ja nende juhendajate vastuvõtt ja autasustamine toimub samal õhtul Soome Instituudis. Peauhinnaks olümpiaadi võitjale on piletid Linnanmäki lõbustusparki.

Soome keele olümpiaad on üks paarikümnest Eestis korraldatavatest koolinoorte aineolümpiaadidest. Olümpiaadi korraldamist koordineerib Tartu Ülikooli Teaduskool, sisulise poole praktilise korralduse eest vastutab Tartu Ülikooli soome-ugri keelte osakond koostöös Soome instituudi ja Tallinna Ülikooliga. 

Eesti koolides õpib soome keelt sel õppeaastal ligi 1600 õpilast. Koole, kus soome keelt saab õppida, on nelikümmend. Peamiselt õpitakse soome keelt kolmanda võõrkeelena gümnaasiumis ja kutsekoolis, aga järjest rohkem leidub koole, kus soome keele saab valida põhikoolis teiseks võõrkeeleks. 

Auhinnad olümpiaadi  võitjatele on sel aastal välja pannud Soome Instituut, Linnanmäki, Viking Line, Fazer, Otavamedia ja Sanoma.

Lisainfo:
Margit Kuusk, soome keele ja kultuuri assistent
Margit.Kuusk@ut.ee
55613698
Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut