Arutelud Soomest ja soomlastega Arvamusfestivalil

6. august 2018

Soome Instituudi korraldatavad arutelud keskenduvad soome ja eesti suhtluskultuuri võrdlemisele ning esitlevad Soomest pärit uuenduslikku õppeprogrammi – LeaDo õppimiskeskust. Ühtekokku osaleb festivalil kahe päeva jooksul üheksas arutelus üksteist Soome asjatundjat.

 

Reede, 10. august

14.00–15.30 Kas Põhjamaad on eestlastele endiselt eeskujuks?            

(ENG) Are the Nordic Countries Still a Role Model for Estonians?

Demokraatia ala

Hiljutine arvamusküsitlus näitas, et rohkem kui 90% eestlastest peab koostööd Põhjamaadega oluliseks või väga oluliseks. Aga kas Põhjamaad on eestlastele endiselt eeskujuks? Kas koostööd tuleks ajakohastada, ja kui jah, siis kuidas? Mida saaks Eesti pakkuda tulevaseks koostööks? Kas see piirkond saaks oma häält paremini kuuldavaks teha, kui koostöö Põhjamaadega oleks praegusest tihedam?

Vestluses osalevad Kirsti Narinen (Soome suursaadik Eestis), Taavi Rõivas (Riigikogu liige, Eesti endine peaminister), Kai Klandorf (Vabaühenduste liidu juhataja). Modereerib Christer Haglund (NORDEN-i juhataja). Arutelu toimub inglise keeles.

Korraldaja: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis (NORDEN)

15.00–16.30 Nagu kaks tilka vett – kas tõesti? Räägime eesti ja soome suhtluskultuurist.

Suhtluskultuuriala

Kas sullegi tundub, et soomlasega vaidlemisest ei tule enamasti midagi välja ning oma jutule vahele rääkida ta ei lase? Ehk oled kuulnud, et põhjanaabrites tekitab hämmeldust eestlaste viis lõpetada vestlused ootamatult ja pikema ettevalmistuseta? Eestlaste ja soomlaste sarnasusse pimesi uskuda ei maksa, asja lähemalt uurides leiab meie suhtluskultuuris ka mitmeid erinevusi. Vestlusringis on inimesed, kes valdavad naabrite keelt ja tunnevad naaberrahva kultuuri. Oma kogemusi vestluskultuuri erinevustest saab jagada sotsiaalmeedias juba enne festivali teemaviitega #finestkultuur

Vestlevad ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski, Soome poliitik ja endine haridusminister Krista Kiuru, Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik ja Helsingi Ülikooli professor Janne Saarikivi. Modereerib Soome Instituudi juhataja Anu Laitila. Vestlus toimub eesti keeles.

Korraldaja: Soome Instituut

16.00–17.30 Kauboikapitalismist väärtuspõhise ettevõtluseni

(ENG) From Cowboy Capitalism to Value-based Entrepreneurship

Demokraatia ala

Otsime argumente, mille eesmärk on veenda kasumit tootva ettevõtte juhti langetama otsuseid, mis lühiajalises perspektiivis ei suurenda kasumit ega suurenda isegi kulusid, aga on ühiskonna jätkusuutlikkuse seisukohast otsutava tähtsusega. Selgitame välja, kuidas ühendada jätkusuutlikkust ja kasumlikkust ning jagame Põhjamaade kogemusi. Küsime publikult, kuidas teiste kogemusi Eestis kõige paremini kasutada.

Vestluses osalevad Kati Ihamäki (Finnairi direktor jätkusuutliku arengu alal), Maria Wetterstrand (Rootsi roheliste partei eestkõneleja aastatel 2002-2011 ja parlamendi liige), Raul Lättemägi (AS Advanced Sports Installations Europe omanik). Modereerib Annika Arras (Miltton Nordics). Arutelu toimub inglise keeles.  

Korraldaja: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis (NORDEN)

18.00–19.30 Manipuleerimine ja infosõda

(ENG) Manipulation and information warfare

Välispoliitika ala

Vestluses osalevad Anneli Ahonen (Euroopa Liidu Ida strateegiakomitee töörühm), Oleksii Makuhin (Ukraina kriisi meediakeskus), Raul Rebane (kommunikatsioonispetsialist). Modereerib Jarmo Mäkela (Soome analüütik ja Postimehe kolumnist). Arutelu toimub inglise keeles. 

Korraldaja: SA Idapartnerluse Keskus

 

Laupäev, 11. august

12.00–13.30 Rändavad perekonnad paberil ja päris elus

Lapsed ja vanemad

Oma aruteluga tahame näidata Eesti ja Soome vahel elavate inimeste erinevaid elusaatusi, tuua esile põhjused, miks minnakse välismaale ja näidata, kuidas inimesed jäävad jätkuvalt koduriigiga seotuks. Meie arutelu võiks suurendada ühiskondlikku sallivust ning innustada kodueestlasi mõistma hargmaise elu valikuid ja võimalusi. Samuti ka vastupidi, innustada väliseestlasi Eestiga senisest suuremat kontakti otsima. Ootame arutelule kõiki jagama oma Soome lugu.

Arutelus osalevad Keiu Telve (Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant), Mari-Liis Hendrikson (eesti keele õpetaja Soomes), Kristel Mänd (Rakvere kolledži arendusjuht ja REGI projekti Eesti koordinaator). Modereerib Andero Adamson (Haridus- ja Teadusministeerium). Arutelu toimub eesti keeles.

Korraldaja: Rakendusliku Antropoloogia Keskus

12.00–13.30 Seilamine tõejärgsel meediamerel – kuidas kriitiliselt meediat tarbida?

Demokraatia ala

Viimastel aastatel pärast Brexitit ning Donald Trumpi võitu Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel on palju räägitud globaalse info ja meediaajastu jõudmisest tõejärgsuse ajastusse. Intervjuude käigus soovime intervjueeritavatega arutada, kas ka Eesti meediaruumi võib liigitada tõejärgseks. Mismoodi peaks muutunud meedia- ja inforuumis käituma tavakodanik, kes tahab tarbida objektiivset ja eelarvamustevaba meediat. Mida saame kodanikena ise teha, et vastu astuda valedele ja “alternatiivfaktidele”? 

Arutelus osalevad Janeck Uibo (Edasi.org asutaja ja peatoimetaja), Severi Hämäri (Soome faktikontrolliorganisatsiooni Faktabaari juhatuse liige), Herman Kelomees (Eesti Väitlusseltsi tegevjuht), Siim Ruul (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja), Tom Suiste (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi abiturent). Modereerib Karl Toomet.

Korraldaja: Karl Toomet (kriitiliselt meediat tarbida sooviv tavakodanik) 

12.30–13.30  Mürgeldamismatemaatika ehk Poksikoti abil paremate õpitulemusteni

(ENG) Learning Through Activity

Lasteala

Soome koolitus-startup LeaDo sündis, kui algkooliõpetaja Lea Tornbergil sai küllalt tundi segavate õpilaste korralekutsumisest. Ta lahendas asja uudselt – selle asemel, et karmimalt käituda, innustas ta õpilasi veelgi enam liikuma. Intervjueerib Mario Mäeots, Tartu Hansa Kooli õpetaja ja Tartu Ülikooli teadur. Arutelu toimub inglise keeles.

Korraldaja: Soome Instituut

16.00–17.30 Euroopa kultuuripealinn – kellele ja miks?

(ENG) European Culture Capital 2024 – for whom and why?

Demokraatia ala

Arutelus osalevad Suvi Innilä (Turku 2011 Euroopa kultuuripealinna programmijuht, Soome), Ib Christensen (Aarhus 2017, maakonna kultuuriosakonna juht, Taani),  Helen Sildna (Shiftworks, Narva 2024 algatus, meeskonna liige, Eesti), Berk Vaher (Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna kandidaat, Bidbooki toimetaja, Eesti). Modereerib Laur Kaunissaare (Tallinn 2011 programmikoordinaator, Teater No99, Dramaturg, Eesti). Arutelu toimub inglise keeles.      

Korraldaja: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis (NORDEN)

17.00–18.00 Talsinki tunnel – lähemal kui eales varem?            

Eesti Meedia ala

Viimase aasta jooksul on äkki kõik hakanud rääkima Tallinna-Helsingi vahelisest tunnelist. Laevaga reisijad muljetavad, et mis oleks, kui sõidaks Soome tunneli kaudu, peaministrid lubavad, et projektiga minnakse edasi, Peter Vesterbacka tahaks aga juba hommepäev kaevama hakata. Kui palju on “sajandi projekti ” ümber tühja õhku ja kui palju tõsist soovi tunnel valmis ehitada?

Arutelus osalevad Kirsti Narinen (Soome suursaadik Eestis), Kaarel Kose (Tallinna-Helsingi projekti üks eestvedaja), Raivo Vare (majandusvaatleja ja poliitikaekspert). Modereerib Lennart Ruuda (Postimehe majandustoimetuse reporter). Arutelu toimub eesti keeles.

Lisainfo: https://www.arvamusfestival.ee/